Öztürkler’den önemli açıklamalar

Öztürkler’den önemli açıklamalar

“Dengesel değişim var”… Yükseköğrenim Dışilişkiler Dairesi Müdürü Dr. Ziya Öztürkler, 2019-2020 akademik yılında aktif eğitim veren 21 üniversitenin 14’ünün YÖK kitapçığında bulunduğunu, 7’sinin ise üniversitenin kampus yatırımlarını bitirmesi gerektiğini belirtti. Öğrenci sayılarında artış ve azalış olmadığını sadece dengesel değişim olduğunu belirten Öztürkler, “55 bin olan TC vatandaşı öğrenci sayısı şimdi 50 bine kadar gerilerken, 35 bin olan üçüncü ülkelerin öğrenci sayısı 41 bine kadar yükseldi. Bu denge değişimine son zamanlarda yaşanan döviz krizi neden oldu” dedi.

Yükseköğrenim Dışilişkiler Dairesi Müdürü Dr. Ziya Öztürkler, 2019-2020 akademik yılında ülkemizde 21 üniversitenin eğitim verdiğini söyledi.

Şu anda aktif olarak eğitim veren 21 üniversitenin 14’ünün Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kitapçığında bulunduğunu ifade eden Öztürkler, geri kalan 7 üniversitenin kampus yatırımlarını bitirmesi gerektiğini, gerekenler yapıldıktan sonra YÖK tarafından yeniden denetime girmeye hakları olduğunu vurguladı.

Öztürkler, YÖK kitapçığına girmenin üniversitelere tanınırlık ve üçüncü ülke öğrencilerini ikna etme şansı verdiğini belirtti.

Öztürkler, YÖK kitapçığına dahil olamayan üniversitelerin TC vatandaşlarını öğrenci olarak alamadıklarını, sadece KKTC ve üçüncü ülke vatandaşı olan öğrencileri kayıt ettirebildiklerinin altını çizdi.

Özellikle yeni açılan üniversitelerin 400-500 arası öğrenci kapasitesi olduğunu, diğer geniş çaplı üniversiteler gibi bir anda büyüme şansı ve kampusunu teknik bakımdan geliştirme fırsatı olmadığını vurgulayan Öztürkler, KKTC’deki üniversitelerde genel olarak teknik kapasite ve donanımlarında herhangi bir eksiklik olmadığını belirtti.

Öztürkler, KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın KIBRIS TV’de sunduğu “Markaj” programına konuk oldu ve yükseköğretimdeki son durumu anlattı.

Öztürkler: Gerileme var

Ülkemize her yıl yaklaşık 25 bin yeni öğrenci geldiğini fakat son yıllarda bu rakamın 20 binlere düştüğünü belirten Öztürkler, daha önceki yıllarda adadaki toplam aktif öğrenci sayısının 100 binlere ulaştığını ancak bu rakamın günümüzde 85 bine kadar gerilediğini söyledi.

Son 2-3 yıldır 85 bin civarlarında seyreden öğrenci sayısının birkaç sene boyunca aynı rakamlarda olmasını beklediklerini ifade eden Öztürkler, “2019-2020 yılı itibarı ile 140 yabancı ülkeden adamızda öğrenci vardır” dedi.

Öztürkler, 140 ülkede yabancı öğrenciye ulaşmanın çok iyi bir rakam olduğunu, üçüncü ülkelerden gelen öğrencilerin genellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinden olduğunu ifade etti.

Öztürkler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İçerisinde bulunduğumuz 2019-2020 eğitim yılında ülkemizdeki üniversitelerde kayıtlı olan öğrenci sayısı 103 bin 748 oldu, bunların 12 bin 243’ü KKTC vatandaşı, 50 bin 286’sı TC vatandaşı ve geri kalan 41 bin 219’u ise üçüncü ülkelerin vatandaşıdır.

Bir önceki yıla göre ise yeni kayıtlı öğrenci sayısında bine yakın artış var. Geçen sene 20 bin öğrenci kayıt yaptırmıştı, bu sene ise 21 bin öğrenci kayıt yaptırdı”.

“Öğrenci sayısı değişmedi, sadece dengesel bir anlamda değişim var”

Ülkemizdeki öğrenci sayılarında artış ve azalış olmadığını söyleyen Dr. Ziya Öztürkler, öğrenci sayısında sadece dengesel anlamda değişim olduğunu belirtti.

Öztürkler, sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önceki yıllarda sayıları 55 bin olan TC vatandaşı öğrenciler şimdi 50 bine kadar gerilerken, sayıları 35 bin olan üçüncü ülkelerin öğrencileri şimdi 41 bine kadar yükseldi. Bu denge değişimine son zamanlarda yaşanan dövizdeki dengesizlik ve artış neden oldu”.

Ülkemizde 5 bin 755 akademisyen var

Ülkemizde, Yüksek Öğretim Kayıt Sistemi’ne (YÖBİS) kayıtlı olan 5 bin 755 akademisyen bulunduğunu belirten Öztürkler, bu rakamlara şu anda öğrenci okutmayanların da dâhil olduğunu bildirdi.

Yüksek öğretimlerde akademisyen başına düşen öğrenci sayısının 25-30’larda olması gerekirken, ülkemizde akademisyen başına düşen öğrenci sayısının 18,05 olduğunu ifade eden Öztürkler, bu sayede öğrencilerin daha verimli ders yapabileceğini söyledi.

Öztürkler, ülkemizde bulunan 5 bin 755 akademisyenin 2 bin 578’inin KKTC, 2 bin 195’inin TC ve 982’sinin yabancı uyruklu olduğunu vurguladı.