Rezalet…. AB finansmanı ile maaş ödediler!

Rezalet…. AB finansmanı ile maaş ödediler!

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Belediye Meclis üyesi Emre Efendi’nin, Yeşil Atık Projesi için verilen AB finansmanının maaş ödemesi için kullanıldığı iddialarını doğruladı:

AB HİBESİYLE MAAŞ: Lapta Belediye Başkanı Aktuğ, AB’nin, Yeşil Atık Projesi için hibe ettiği 100 bin Euro’yu, Kasım ayı maaşlarını ödemek üzere kullandıklarını doğruladı. “Bir risk aldık” diyen Aktuğ, AB’nin bundan haberdar olduğunu da kaydetti

6 MİLYON POLEMİĞİ: Belediye Meclis üyesi Efendi’nin bir süre önce 6 milyon TL borçlanan belediyenin Kasım maaşlarını nasıl ödeyemediği sorusuna da yanıt veren Başkan Aktuğ, o paranın kalem kalem gittiği yerin belli olduğunu söyledi. Aktuğ eski başkan döneminden kalan overdraft ve piyasa borçlarına işaret etti

Pınar BARUTHAVADİS

Lapta Belediyesi’nde sular durulmuyor. Bir önceki dönemde işten çıkartılan 31 personelin kıdem tazminatlarının ödenmemesi, hali hazırda çalışan personelin ise maaşlarında sürekli gecikmeler yaşanması ve borç içinde olduğu iddialarıyla anılan Lapta Belediyesi hakkında, bu kez de meclis üyesi Emre Efendi tarafından bir iddia ortaya atıldı.

Efendi, sosyal medya paylaşımıyla Avrupa Birliği’nin, Yeşil Atık Projesi kapsamında belediyeye hibe ettiği 100 bin Euro’nun, personelin Kasım ayı maaşları için kullanıldığını iddia etti.

İddiaların hedefindeki isim olan Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ Havadis’ konuştu ve 100 bin Euro’nun, maaşları ödemek için kullanıldığını doğruladı. “Doğrudur, biz bir risk aldık ve bu 100 bin Euro’yu belediyenin hesapları arasında geçiş yaparak kullandık” diyen Aktuğ, durumun, AB’nin bilgisinde olduğunu öne sürdü ve kendini savundu. Aktuğ, “Paranın karşılığı var ve Yeşil Atık Projesi’nde hiçbir aksama olmayacak” dedi.

Havadis’in konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Belediye Emekçileri Sendikası (BES(Başkanı Mustafa Yalınkaya, “Belediyeler neden bu noktaya getirildi de AB’nin 100 bin Euro’sunu çalışana ödemek zorunda kaldı? Sorusuna yanıt aranmasını istedi. Yalınkaya, “Bana göre geçmiş yönetici ve hükümetlerin de büyük sorumluluğu ve suçu var” diyerek, birçok belediyenin aynı durumda olduğunu öne sürdü.

Efendi: 6 milyon TL borçlandın, maaşları neden ödeyemedin?

Lapta Belediyesi Meclis üyesi Emre Efendi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, belediye Başkanı Mustafa Aktuğ’u hedef alan birçok iddiada bulundu.

Belediyenin yakın geçmişte, 6 milyon TL borçlanma yaptığını, buna rağmen Kasım ayı maaşlarını ödemekte neden sıkıntı çektiğini anlayamadığını söyleyen Efendi, maaşların neden gününde ödenmediğini sordu.

Bu borçlanma yapılmışken, bir önceki dönemde haksız işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatlarını ödemek yerine başkalarına ödemeler yapıldığını iddia eden Efendi, “mağdur olan işçilerden daha öncelikli olan neydi?” dedi.

Belediyenin, Kasım ayı maaşlarını ödemek için AB tarafından Yeşil Atık Projesi için ayrılan, 100 bin Euro’yu çekildiğini öne süren Efendi, “Bu, hangi yasal hakka dayanarak çekildi?” diye sordu. Efendi, paranın yerine nasıl koyulacağını, AB’nin bu işe onayının olup olmadığını da sordu.

Bu işlem dolayısı ile mevcut proje ve ilerideki projelerde, AB karşısında belediyenin itibarının olumsuz yönde etkilendiğini dile getiren Efendi, “Kasım ayı atlatıldı, peki ileriki aylarda ne olacak?” dedi.

“Tasarruf edelim derken, festivale neden 370 bin TL harcadınız?”

Lapta Belediyesi meclis üyesi Emre Efendi’nin “Bunları sormaktan kendimizi alamıyoruz” diyerek yayımladığı iddialarının arasında, belediye bütçesinin birçok kaleminde aşımlar olduğu ve uyarıların dikkate alınmadığı da yer aldı.

Bir yandan tasarruf ediyoruz laflarının edildiğini, bir yandan ise festival için, 370 bin TL temsil, giderleri içinde 100 bin TL harcandığını öne süren Efendi, festivalin, neden mütevazı bir şekilde yapılmadığını sorguladı.

Efendi iddialarını “Bugüne değin, yaklaşık bir buçuk senedir gösterdiğimiz sabır ve iyi niyet suiistimal mi ediliyor?” diyerek noktaladı.

Aktuğ: 100 bin Euro’yu maaşta kullandık 

Belediye meclis üyesi Emre Efendi’nin sosyal medyada paylaştığı iddialara Havadis aracılığıyla cevap veren Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, AB’nin, Yeşil Atık Projesi için hibe ettiği 100 bin Euro’yu, Kasım ayı maaşlarını ödemek üzere kullandıklarını doğruladı.

“Doğrudur, AB hibesiyle ilgili bir risk aldık. Ama bu hibeyi, gayrı yasal olmadan ve direk ödeme yapmadan, belediye hesapları arasında geçiş yaparak kullandık” diyen Aktuğ, kullanılan paranın karşılığı olduğunu, bunun da bir harcama değil, geçici olarak kullanma olduğunu ileri sürerek, AB’nin konudan haberi var” dedi.

“Biz, AB’nin yardımlarını, yaptığımız ihaleler ve aldığımız hizmetlerde harcarız. Ama bu bir harcama değil, geçici olarak kullanmadır. AB’yle de yazıştık ve durumu açıkladık. Cevaben, bu paranın projeyle ilgili kullanılmasını gerektiğini hatırlattılar ve en erken zamanda projeyi aksatmayacak şekilde kullanılmasını söylediler” diyen Aktuğ, habersiz bir aktarım yapmadıklarını ve projede de kesinlikle bir aksama yaşanmayacağını söyledi.

“Bunları bize sorsaydı”

Aktuğ, “Benim şu anda, savunma bütçesinden 600 bin Türk Lirası değerinde Maliye Bakanlığı’ndan almam gereken bir meblağ var. Ayrıca, trafik cezaları ve su paraları olarak da yine belli rakamlarda alacağım var” diyerek, meclis üyesi Emre Efendi’nin, sanki belediye başkanı bu parayı çekmişte kendine harcamış gibi lanse etmeye çalıştığını ama yanlış yol izlediğini öne sürdü.

“Bunları bize sorsaydı belki de bu paylaşımı yapmayacaktı. Ama madem böyle iddialar ortaya attı, bize de cevap vermek düşüyor” diyen Aktuğ, bundan sıkıntı duymadığını, savunma bütçesinin serbest kalması ve bölgeye yatırımların gelmesinin, ileriye dönük yollarını açacaklarını belirtti.

6 milyon TL’nin hesabı 

Belediyenin yakın geçmişte 6 milyon TL borçlandığı için, Kasım ayı maaşlarında sıkıntı çekmemesi gerektiği iddiaları üzerine de konuşan Aktuğ, 6 milyon Türk Lirası değerindeki borçlanma konusunda belediye meclisinin yetkisi olduğunu, bu parayla yapılan ödemelerin de birebir meclis üyelerine aktarıldığını söyledi.

“Çünkü biz politika değil icraat yapıyoruz” diyen Aktuğ, 6 milyon Türk Lirasından yapılan harcamaları da şöyle sıraladı:

“Sadece 2 milyon 400 bin Türk Lirası, bir önceki dönemin bankadaki overdraft hesabına, 500 bin liraya yakını ise yeni kredi borçlanması yapabilmemiz için, bankadaki eski krediye gitti. Bunun dışında, alacağı mahkeme hükmü ile kesinleşmiş olan Aşan Nakliyat şirketine 750 bin Türk Lirası ödeme yapıldı. Kaldı ki bu meblağ, borcun tümü de bu değildi. Bu ödeme de, bu şirketin personelden daha önemli olması sebebiyle değil, borcun mahkemeden hükmü olması ve icranın engellenmesi sebebiyle yapıldı.  Zaten paranın, yaklaşık 1 milyon 700 bin Türk Lirası, iki aylık maaş tutarı olarak, geri kalanı da personel maaşı olarak ödendi”

Bir önceki dönemin İhtiyaç Sandığı’na yatırılmayan 100 bin Türk Lirası borç da yine aynı paradan karşılandığını, belki de toplamda 6 milyon Türk Lirasının da üzerinde bir ödeme yaptıklarını kaydeden Aktuğ, maaşsız geçirilen bir günün bile ne kadar zor olduğunu, en iyi kendisinin bildiğini söyledi.

“Maaş alamamanın ne demek olduğunu iyi bilirim”

Aktuğ, “Biliyorsunuz, benim geçmişimde personellik var. Şimdi başkanı olduğum bu belediyenin, aslında 18 yıllık çalışanıyım ben. Benim için en öncelikli nokta personelimdir. Geçmişte birebir yaşadığım ve 5-6 ay maaş alınmadığı dönemler olmuştu. Ekonomisi kötü olan bu memlekette maaşsız değil bir ay, bir günün dahi nasıl geçeceğini iyi bilirim” dedi.

“İşten durdurulma döneminde Efendi ne yapmış?”

2014 yılındaki işten durdurulma döneminde, bu günkü iddiaların sahibi Emre Efendi’nin de meclis üyesi olduğunu hatırlatan Aktuğ, “O günlerde ne yapmış? Kendisine sormak lazım” dedi.

Göreve geldiklerinde, 6 milyon TL’lik borçlanmanın öncesinde ve sonrasında da, işten çıkarılanların 400 bin Türk Lirası değerindeki tazminatlarını da ödediklerini ve ödemeye devam edeceklerini belirten Aktuğ, sosyal sigorta ve vergi ödemelerinde çok yüklü gecikme zamları ile karşılaştıklarını, bunlarla mücadele etmelerine rağmen bu 400 bin Türk Lirasını ödediklerini söyledi.

“Sanki bu memlekette yaşamıyor gibi popülizm yapıyor”

Geçmiş dönemde, kıdem tazminatlarına karşılık krediler kullanıldığını, belediyenin eski yönetiminin de bankaya ‘Bu adam işten durdurulduğunda, kıdem tazminatı size gelecek’ diye teminat verdiklerini ileri süren Aktuğ, “Bunlardan dolayı kıdem tazminatı anlamında parasını alamayan personel var. Personel tazminatı kendi eline verilsin istiyor ama banka teminatından dolayı yapamıyoruz. Biz bu gibi şeylerle karşılaşıyoruz. Sanki kendisi çok uzakta, bu memlekette yaşamıyor da, hiçbir şeyden haberi yokmuş gibi davranıyor. Çünkü popülizm böyle bir şey”

“Sandalyemizden, gazetemize kadar tasarruf tedbirleri uyguluyoruz”

Efendi’nin festival harcamalarıyla ilgili eleştirilerine de cevap veren Aktuğ, geçmiş yıllara bakıldığında, kendilerinin harcamalarının minimum seviyede olduğunu söyledi. Aktuğ, “Örneğin, yaz döneminden Mağusa Belediyesi’nin 2 milyon TL harcadığı festival var. Ben daha öncede bu belediye de çalışırken, festival sorumlusuydum. Harcanan rakamları da iyi biliyorum. Mesela bu sene biz, sanatçı giderleri olarak toplamda sadece 50 bin TL harcadık” dedi.

Uluslar arası bir festival yaptıklarını, üstelik bölgenin tek turizm festivali olduğunu da belirten Aktuğ, itinalı harcamalarla, adına yakışır güzel bir festival yaptıklarına inandıklarını söyledi.

“Tasarruf dönemindeyiz ve sandalyemizden gazetemize kadar bu tasarruf tedbirlerini uyguluyoruz” diyen Aktuğ, bunun haricinde bölgenin gelişimiyle ilgili noktalarda da, tasarruf edebilecekleri ölçüde harcama yaptıklarını ifade etti.

“Bizimle beraber bölgeye demokrasi geldi”

Efendi’nin, ‘Ekonomik anlamda belediyenin rahatlayabileceği öneriler ve yapılması gerekenler tavsiye edilmişken, bu adımların atılmadığı” yönündeki bir diğer iddiası için de konuşan Aktuğ, yatırımlarla ilgili, bazı toplantılarda neler yapılabilir noktasında görüştüklerini, yapılan önerilerle ilgili olur noktasına yaklaşıldığında bilgi vereceklerini de söylediklerini kaydetti. Aktuğ, “Efendi’nin bu eleştirilerinden de, ileriki dönemde yatırımlarla ilgili yapacağımız çalışmalarımıza destek vereceğini anlıyorum” dedi.

Aktuğ son olarak , “Ben başkan olarak tüm partilere ve tüm meclis üyelerine eşit davranıyorum ve eşit davranmaya da devam edeceğim. Hatırlatmam gerekir ki, bizle beraber bölgeye demokrasi geldi. Herkes konuşabilir, eleştirisini yapabilir. Saygı gösteririm. Ama herkesten de saygı beklerim. İnşallah Emre Efendi de, bizlerle birlikte doğru şeyleri yapmaya devam eder” dedi.

Ayrı kare

Yalınkaya: Aktuğ’un tercihi doğru değildi

Konuyla ilgili Havadis’e konuşan bir diğer isim de, Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı BES’in Başkanı Mustafa Yalınkaya oldu.

Lapta Belediyesi Başkanı Mustafa Aktuğ’un, AB’nin Yeşil Atık Projesi için hibe ettiği 100 bin Euro’yu, maaşları ödemek üzere kullanması konusunun, başkanın kendi tasarrufunda olduğunu ve bir yasa dışılık var ise, hesabını kendisinin vereceğini söyleyen Yalınkaya, kıdem tazminatları konusunda da ağır eleştirilerde bulundu.

Önceliğin daima çalışandan ve emekçiden yana olması gerektiğini savunan Yalınkaya,  “Bize göre, Belediyeler Yasası uyarınca, belediyenin hiçbir malı haczedilemezdi ama buna rağmen mahkeme bu konuda hüküm verdi. Hatta belediyenin hesaplarına da ara emri alındı. Ama yine de çalışanın mağduriyetinin giderilmesi konusunda çözüm üretilmeliydi. Kıdem tazminatları yerine Aşan Nakliyat’a ödeme yapılması Aktuğ’un kendi tercihiydi” dedi.

 “Emekçilerin günahları ve veballeri hepsinin boynundadır”

Geçmiş belediye yönetimi döneminde, çalışanların yasadışı şekilde durdurulduğu, o dönemde de şimdiki gibi örgütlü olmadıklarından dolayı yeterli mücadeleyi yapamadıkları öz eleştirisinde de bulunan Yalınkaya, Aktuğ’un uygulamasını da doğru bulmadıkları, AB’nin kullanılan parasının ödenmesi halinde bile, bir sonraki ay ne olacağı sorusunun gündeme geldiğini belirtti.

Yalınkaya, “Belediyeler neden bu noktaya getirildi de AB’nin 100 bin Euro’sunu çalışana ödemek zorunda kaldı? Bana göre geçmiş yönetici ve hükümetlerin de büyük sorumluluğu ve suçu var” diyerek, birçok belediyenin aynı durumda olduğunu hatırlattı.

Hükümete her gelenin söz vermesine rağmen, Belediyeler Yasası’nı meclisten geçiremediklerini ve reformları yapamadıklarını belirten Yalınkaya, “Paraları ödenmeyen emekçilerin günahları ve veballeri hepsinin boynundadır” dedi.