Rum Sözcü’den Türkiye açıklaması

Rum Sözcü’den Türkiye açıklaması

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Koushos, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uluslararası hukuka ve Avrupa Birliği’ne üye devletlerin liderlerine saygı göstermesi gerektiğini öne sürdü.
 
Koushos, cumartesi günü Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Konseyi’nin Türkiye’yle ilgili aldığı karar hakkındaki açıklamasını yorumladı.
 
Türkiye Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Avrupa Konseyi’nin aldığı kararla, “Bir kez daha Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ve Yunanistan’ın adil olmayan ve maksimalist iddiaları üzerinde uluslararası hukuka aykırı hareket ettiğini” savunmuştu.
 
Kyriakos Koushos açıklamasında, uluslararası hukuku ve Deniz Hukuku’nu ihlal edenin Türkiye olduğunu öne sürdü; BM Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni imzalamayanın Türkiye olduğunu ve birkaç gün önce Okyanuslar ve Deniz Hukuku kararı aleyhine oy kullananın da Türkiye olduğunu belirtti.
 
Avrupa Konseyi kararlarının, Kıbrıs ve Yunanistan’ın üye oldukları Avrupa Birliği’nin politikasını ifade ettiğine dikkat çeken Koushos, AB üyesi ülkelerin liderlerinden oluşan Avrupa Konseyi kararlarından söz eden Türkiye artık uluslararası hukuka ve kendisinin de katılmak istediği birleşik Avrupa’nın liderlerine saygı göstermesi gerektiğini kaydetti.

CNA