Rum Yönetimi, yine bildik provokasyonlarını sürdürüyor

Rum Yönetimi, yine bildik provokasyonlarını sürdürüyor

Rum Yönetimi gerek resmi makamlar gerekse de kendisine ait basın yayın organları aracılığıyla, Metehan’da Neriman’ın evi olarak bilinen bir Kıbrıslı Türkün evinin ara bölgede yer aldığını, buna rağmen Türk tarafının binaya kamera kurduğunu iddia ederek adadaki sükuneti bozmaya çalışıyor.
Tapu kayıtlarının da Rum iddialarına maruz kalan evin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğunu ispatlamasına rağmen Birleşmiş Milletler Barış Gücü de olaya seyirci kalarak Rum tarafını destekler pozisyonunu koruyor.
Rum Yönetimi, Metehan’da Neriman’ın evi olarak bilinen bir Kıbrıslı Türkün evinin ara bölgede yer aldığını iddia ederek provokasyon yapmaya çalışıyor.
Sınır hudutlarının çok net olarak çizili olduğu bölgede, Rum Milli Muhafız Ordusu, mevzisine kamera konuşlandırarak KKTC’ye ait bölgeyi gözetlerken, Kıbrıs Türk tarafının kendi toprağında bunu yapmasını hazmedemiyor.
Adada böylesi provokasyonlara izin vermemesi gereken Birleşmiş Milletler Barış Gücü ise olaya seyirci kalarak Rum tarafını destekler pozisyonunu koruyor.
Tapu kayıtlarının da Rum iddialarına maruz kalan evin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğunu ispatlamasına rağmen Rum Yönetimi bazı basın yayın organlarını kullanarak suçlamalarda bulunuyor.
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, buraya yönelik ihlalde bulunmaya çalışan Rum Yönetimine karşı halkın güvenliğini sağlamak ve ara bölge statüsünü bozmaya çalışanlara karşı gerekli tedbirleri almaya devam ediyor.
Rum iddialarının aksine, bu bölgenin 1974’ten bu yana KKTC toprağı  ve adadaki barışın teminatı olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın koruması altında olduğu kaydediliyor.
BRT’nin haberinde, evin KKTC toprağında olduğunun, bölgede çekim yapan BRT kameraları tarafından da saptandığı, Birleşmiş Milletler’in devriye asfalt yolunun evin sınırları dışında kaldığı kaydediliyor. 
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğüne yapılmak istenen herhangi bir ihlale ve oldu bittiye misliyle karşılık vermeye hazır olduğu bildiriliyor.

Benzer Haberler