Savaşan: Gerçek bir ilerleme, kadın-erkek eşitliği ile sağlanabilir

Savaşan: Gerçek bir ilerleme, kadın-erkek eşitliği ile sağlanabilir

Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda kadınların yaşamın her alanında eşit koşullarda yer almasının çağdaş dünyanın gereği olduğuna vurgu yaptı.

5 Aralık’ın içinde bulunduğumuz yüzyılın başlarından bu yana bütün Dünya’da kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri önemli bir mücadele ve dayanışma günü olduğuna işaret eden Savaşan, “5 Aralık, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konudaki farkındalığın artırılması ve yaşanan problemlere çözümler bulunması açısından önemli bir fırsat yaratıyor” dedi.

Demokratik bir toplum için kadınların güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Savaşan, “kadınlarımızın çalışma alanlarının genişletilerek, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar yaşamın her alanında eşit fırsat ve imkanlardan yararlanmaları halinde ülkemizde gerçek bir ilerlemeden bahsedilebilecektir” ifadelerini kullandı.

Kadınlar mecliste ve pek çok noktada azınlıkta

Yapılan hukuki düzenlemelere ve atılan olumlu adımlara rağmen; kadın-erkek eşitliği uygulamaları açısından KKTC’nin çağdaş dünyanın gerisinde olduğuna dikkat çeken Savaşan, eğitimde, bilimde, sağlıkta, edebiyatta, sanatta, basında, turizmde ve daha birçok alanda büyük başarılar elde eden kadınların, mecliste ve daha pek çok karar verici nokta azınlıkta kalmasının düşündürücü olduğuna işaret etti.

Ülkemizde kadın istismarı, kadınlara uygulanan şiddet, cinsiyet ayrımcılık gibi konuların üzerine gidilse de halen istenen noktadan uzak olunduğunu belirten Ahmet Savaşan, “KKTC’de yasalar önünde kadın ve erkeğin eşit olmasına rağmen, nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın yaşamın her alanında eşit koşullarda yer alabildiğini söylemek mümkün değildir. İhtiyacımız olan öncelikle bu gerçeğin kabul edilmesi ve ardından da samimiyetle gereken adımların atılmasıdır” dedi.