Siber’den Akıncı’ya ‘milli iradeyi’ görmezden geliyorsun eleştirisi

Siber’den Akıncı’ya ‘milli iradeyi’ görmezden geliyorsun eleştirisi

Eski Meclis Başkanı Sibel Siber, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs konusunda yaptığı bilgilendirme toplantılarını eleştirdi. Siber sosyal medya üzerinden şu açıklamayı yaptı;

Kıbrıs Müzakereleri ile ilgili birinci derecede bilgilendirme yapılması gereken kurum Meclis’tir. Meclis’te müzakerelerdeki gelişmelerle ilgili bilgilendirme yapılır, bir taraftan da milletvekillerinin görüş ve düşüncelerine başvurulur. Yarım asırlık Kıbrıs Müzakere tarihinde de bu hep böyle olmuştur. 

Nedense bu kurala son dönemde uyulmamaktadır. Berlin’den döndükten sonra da gelişmeler, milletvekillerinin bilgisine getirilmemiş ve milletvekillerinin değerlendirmeleri alınmamıştır. 

Sadece siyasi parti başkanlarıyla görüşmekle yetinmek, milletvekilinin iradesinin yok sayılması anlamını taşır. Her milletvekilinin hür iradesi vardır, milletvekili kendi hür iradesini, görüş ve düşüncelerini, sormak istediği soruları sorabilmeli, tartışabilmelidir. Ayrıca müzakerelerle ilgili Meclis’teki görüşmelerin Meclis tutanaklarına geçmesi de toplum belleği açısından önemlidir. 

Sayın Akıncı, siyasi parti başkanları ve muhtarlarla görüşeceğini açıklamış, fakat ilk görüşme yapılması gereken yer olan Meclis maalesef unutulmuştur.

Meclisi olmayan topluluklar veya cemaatlar toplum iradesini anlamak için, halkın ileri gelenleriyle bir mekanda buluşur ve toplantılar yapar. Geçmişte Meclisimiz olmadığı dönemlerde Kıbrıslı Türkler de toplantılarını Kardeş Ocağı’nda yaparlardı. O dönem Kardeş Ocağı’na “ Senato” denmekteydi. 

Bugün halkın demokratik iradesi ile seçilmiş bir Meclisimiz var ama maalesef devlet yapısındaki Anayasal yeri ve önemi gözardı edilmektedir. Devlet işleyişi ve demokrasimiz açısından da üzücü bir durumdur