Skandalda ikinci perde… Öğrencisi ile grup alem yapmış…

Skandalda ikinci perde… Öğrencisi ile grup alem yapmış…

 H. G., isimli erkek öğretmen hakkındaki iddiaların araştırılması için 3 ay süreyle görevinden uzaklaştırılmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, ‘olaydan haberdar olduğu’ iddiasıyla bilgisayar öğretmeni S. M.’yi de görevinden uzaklaştırma kararı aldı. KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, ikinci öğretmenin açığa alındığını doğruladı ve iddiaların ciddiyetine vurgu yaptı. Öte yandan hem okulda çocukları öğrenim gören ailelerin hem de kamuoyundaki tepkiler çığ gibi büyüdü.

Emine UYSAL ÇALUDA-Funda ÖZSAKINÇKIBRIS GAZETESİ

Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL), 17 yaşındaki kız öğrencisiyle okulun tuvaletlerinde cinsel ilişkiye girdiği ve bu anları cep telefonuna kaydettiği iddiasıyla açığa alınan H. G., isimli beden eğitimi öğretmeninin ardından, okulun bilgisayar öğretmenlerinden S. M. de, ‘olaydan haberdar olduğu’ suçlamasıyla 3 aylığına görevinden uzaklaştırıldı.

Olayla bağlantılı bir öğretmenin daha görevden uzaklaştırılması kamuoyundaki infiali daha da derinleştirdi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili polis soruşturmasının devam ettiğini gerekçe göstererek açıklama yapmaktan çekinirken, KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, ikinci bir öğretmenin açığa alındığını doğruladı ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

KIBRIS’a konuşan Selma Eylem, “Bakanlık tarafından yapılan soruşturma sonucu bazı bulgu ve çok ciddi iddialar var. İkinci öğretmenin üç aylık açığa alınma süreci başladı” dedi.

Eylem basına, 17 yaşındaki çocuğun korunması ve psikolojisi açısından hassasiyet gösterilmesi çağrısında bulundu.

Eylem, KTOEÖS Disiplin Kurulu’nda görev yapan H. G.’nin bu görevden alındığını da belirtti.

Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) beden eğitimi öğretmenliği yapan H. G., 17 yaşındaki kız öğrencilerinden biriyle okulun tuvaletlerinde cinsel ilişkiye girdiği ve bu anları cep telefonuna kaydettiği iddiasıyla görevinden uzaklaştırılmıştı.

Hakkında soruşturma başlatılan H. G., isimli erkek öğretmen ile kız öğrencinin ilişkilerinin bir süredir devam ettiği de iddialar arasında yer almıştı.

İddialara göre, H. G., isimli beden eğitimi öğretmeni, cinsel ilişkiye girdiği 17 yaşındaki kız öğrencisinin görüntülerini cep telefonuna kaydetmekle kalmayıp, kıza para teklifinde bulunarak, başka kız öğrencileri de ikna edip, arkadaşlarıyla grup seks yapmayı teklif etti. Açığa alınan ikinci öğretmenin de kız öğrenciyle paylaşılan tekliften haberi olduğuna dair bilgiye ulaşıldı.

Olay, H. G.’nin cep telefonundaki görüntüleri bir başkasına göstermesiyle ortaya çıkmıştı.

H. G., isimli öğretmenin cinsel içerikli görüntüyü bir başkasına izletmesiyle olay hem Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na hem de polise yansımıştı.

H. G., hakkında ‘Özel Hayatın Gizliliğine Aykırı Hareket Etmekten’ soruşturma başlatılmıştı.

Öğretmenin elinde öğrencinin videolarının bulunduğu ve bu videoları başka şahıslara da gösterdiği, öğrenciye başka arkadaşlarını da ayarlaması karşılığında, para teklif edildiği ve cinsel istismar olayının bu şekilde patlak verdiği belirtilmişti.

Öğretmenin telefonu inceleniyor

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ekibi, olayla ilgili Özel Hayatın Gizliliği’ne Aykırı Hareket suçuyla soruşturma başlatmıştı.

İlgili öğretmenin cep telefonu ve silinen kayıtlar mercek altına alındı. Soruşturmayla ilgili henüz bir sonuç açıklanmadı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun okula ziyareti ve öğrencilerle gülümsediği bir karede yer alması, bakanlığın konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmaması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

Bakanlık yetkilileri konuyla ilgili polis soruşturması başlatılması nedeniyle açıklama yapamayacaklarını belirtmişti.