Sokaklar, eşeklerin yardımıyla temizleniyor

Sokaklar, eşeklerin yardımıyla temizleniyor

Mardin’in merkezindeki Artuklu Mahallesi’nde belediye işçileri, çöpleri eşeklerle topluyor. Eşekler dar, yokuş ve merdivenli sokakları rahatlıkla inip çıkabiliyor.
   Mardin Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Kadri Toparlı, yaşadığı şehrin araç giremeyen eski dar sokaklı yokuş mahallelerinde yüzyıllardır eşeklerle yük taşındığını, temizlik işlerinin de yine bu hayvanlarla yapıldığını belirtiyor. Toparlı, “Eşekler bizdeki çalışanlar gibi 8 saat mesai yapar. Sigortaları da var. Kadrolu çalışanlarımız olarak 8 yıllık hizmet süresinin ardından emeklilik hakları da var. Akşam müzik de dinletiyoruz eşeklere. En çok Beethoven’ı seviyorlar” diyor.
   Merkepler, yani bir diğer adıyla eşekler, normal araçların giremediği dar, yokuş ve merdivenli sokaklarda temizlik işi için kullanılıyor. Temizlik işçileri, Mardin Belediyesi’nde görevli yaklaşık 40 baş eşeği görünüşleri ya da huylarına göre isimlendirmiş.
   Bu eşekler yeri geldiği zaman yaklaşık 150 basamaklı yokuş sokakları çıkarak temizlik işçilerinin yükünü büyük oranda hafifletiyor. Evlerin normal çöpleri harici kışın yakılan odun ve kömürlerin külleri de yine eşekler tarafından taşınıyor.