Son dakika haberler: Korkutan uyarı… Kritik tarih belli oldu! İşte coronavirüse karşı alınması gereken önlemler…

Son dakika haberler: Korkutan uyarı… Kritik tarih belli oldu! İşte coronavirüse karşı alınması gereken önlemler…

Tüm dünyayı sarsan corovavirüs salgınıyla ilgili son dakika haberleri geliyor… Kaçışlar tüm hızıyla sürüyor, ABD’den flaş çağrı… Virüsün aşısı için tarih verildi! Wuhan tahliyeleri sürerken Avrupa’da bir ülke daha acil durum ilan etti. Çin’den açıklama: “Türkiye insanı bir tavır takındı” İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, koronavirüsünün yayılmasını önlemek için uygulanacak önlemleri açıkladı.

Ölü sayısı giderek artarken Çin’den iyileşen hastalarla ilgili korkutan uyarı

2

Virüs tehdidine karşı dikkat çeken hamleler peş peşe geliyor…

3

Son gelen raporlarda vahim tablo ortaya çıktı. İşte dünyayı ayağa kaldıran coronavirüs ile ilgili tüm gelişmeler…

4

KORKUTAN UYARI

KORKUTAN UYARI 

NHC tarafından Pekin’de düzenlenen basın toplantısında, komisyon uzmanlarından Çin-Japon Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanları Grubu Başkanı Can Çingyüen, ülkede yeni tip koronavirüsten etkilenerek daha sonra hastanelerde iyileşen kişilere sağlıklarını korumaları uyarısında bulundu.

5

Virüse yakalandıktan sonra iyileşen kişilerin vücutlarının antikor geliştirdiğine dikkati çeken Can, ancak bu kişilerin tekrar hastalanmamak için dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti. Can, “Antikorlar, uzun süre hayatta kalmaz. Bu yüzden iyileşmiş hastaların tekrar enfeksiyon kapabileceklerine dair hala risk var. Onlar kendilerini korumaya devam etmeli.” ifadelerini kullandı.

6

HAYAT DURDU

HAYAT DURDU 

Çin Merkezi Televizyonunun (CCTV) haberinde, Çin’de 2019-nCoV ile mücadele için kurulan “Merkezi Hükümet Yeni Tip Koronavirüs Salgınıyla Mücadele Çalışma Grubu”nun, Başbakan Li Kıçiang liderliğinde toplandığı belirtildi. Toplantıda yaklaşık 60 milyon nüfuslu ve 17 kentinde toplu ulaşımın durduğu Hubey eyaletinde, Bahar Bayramı tatilinin salgınla mücadele kapsamında uygun şekilde uzatılacağı kaydedildi.

7

Hubey’de yaşayan ancak farklı yerlerde çalışan kişilerin geçici olarak işlerine dönmemesi gerektiği ve virüs vakasının hızla arttığı yerlerde, yasal prosedürler yerine getirildikten sonra işe ve okula başlama tarihlerinin ertelenebileceği vurgulandı.

8

PEKİNDEKİ FİRMALARIN İŞE BAŞLAMA TARİHİ ERTELENDİ

PEKİN’DEKİ FİRMALARIN İŞE BAŞLAMA TARİHİ ERTELENDİ 

Çin basınındaki haberlerde, başkent Pekin’deki firmaların işe başlama tarihinin 10 Şubat’a ertelendiği belirtildi. Bu erteleme kararının, salgınla mücadele kapsamında alındığı, söz konusu kararın tıbbi ekipman üreten şirketler, market ve eczaneler için de geçerli olmadığı vurgulandı.

9

Aynı kararın ülkenin kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaleti tarafından da alınarak eyaletteki şirketlere 10 Şubat’tan önce işe başlamamaları çağrısının yapıldığı aktarıldı. Çin Devlet Konseyi, daha önce aldığı bir kararla Bahar Bayramı tatilinin 2 Şubat’a kadar uzatıldığını duyurmuştu.

10

HONG KONGDA YARIYIL TATİLİ İKİNCİ KEZ UZATILIYOR

HONG KONG’DA YARIYIL TATİLİ İKİNCİ KEZ UZATILIYOR 

Hong Kong basınında, kentteki tüm okulların 2 Mart’a kadar uzatılacağı kaydedildi. Hong Kong’daki yetkililerin salgının gelişimini takip edeceği ve yarıyıl tatilinin 2 Mart’ın ilerisine uzatılıp uzatılmasına daha sonra karar verileceği bilgisi paylaşıldı. Hong Kong’da daha önce yarıyıl tatili salgın nedeniyle 17 Şubat’a kadar uzatılmıştı.

11

YURT DIŞINDAKİ VUHANLILAR KENTE GERİ GETİRİLİYOR

YURT DIŞINDAKİ VUHANLILAR KENTE GERİ GETİRİLİYOR 

Çin Sivil Havacılık İdaresi (CAAC), yaptığı açıklamada, yerel bir hava yolu şirketince yapılacak seferlerle Malezya ve Tayland’da bulunan Vuhan sakinlerinin kente geri getirileceğini bildirdi. Tayland’daki 117 ve Malezya’daki 100 Vuhanlı için iki sefer düzenleneceği belirtildi.

12

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Vang Yi, Kanadalı mevkidaşı François-Philippe Champagne ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Kanada’da yaşayan Hubey sakinlerinin de ülkeye geri getirilmesi için çalışmalar yapıldığı vurgulandı. Bakanlık sabah saatlerinde Çin hükümetinin yurt dışındaki Vuhanlıların kente geri getirilmesine karar verildiğini açıklamıştı.

YENİ YAPILAN HASTANE 3 ŞUBATTA HASTA KABUL EDECEK

YENİ YAPILAN HASTANE 3 ŞUBAT’TA HASTA KABUL EDECEK 

Vuhan Belediye Başkanı Cou Şienvang, kentteki hastanelerdeki kapasite yetersizliği nedeniyle geçen hafta inşa edileceği duyurulan bin yataklı Huoşınşan Hastanesinin 3 Şubat’ta hasta kabul etmeye başlayacağını açıkladı.

14

Diğer yandan Vang, iki haftada tamamlanacağı belirtilen ve 1500 yataktan oluşan Leişınşan Hastanesinin de 6 Şubat’tan itibaren hasta kabulüne başlayacağını bildirdi. Huoşınşan Hastanesinin 2003’te Pekin’de şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) karşı bir haftada inşa edilen hastanenin bire bir aynısı olacağı açıklanmıştı.

15

İŞTE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

İŞTE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER 

İÜC Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, koronavirüsünün yayılmasını önlemek için uygulanacak genel önlemleri açıkladı

16

– Hastalar kalabalık ortamda bulunmamalı, kalabalık ortamda bulunmaları gerekiyorsa basit cerrahi maske kullanmalıdır.

17

– El hijyenine çok dikkat edilmelidir (eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve su yoksa gözle görülür kirlenme yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanılmalıdır).

18

– Eller yıkanmadan gözlere, buruna ve ağza dokunulmamalıdır.

19

– Solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, hapșırık, nefes darlığı vb.) olan hastalarla maskesiz yakın temastan kaçınılmalıdır.

20

– Öksürürken ve hapșırırken ağız ve burun mendille kapatılmalı, ardından mendil çöp kutusuna atılarak eller yıkanmalı, mendil yoksa ağız ve burun dirseğin ön yüzüyle kapatılmalıdır.

21

– Sık kullanılan nesneler ve yüzeyler temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

22

– Hasta kișilerin havlu gibi kișisel eșyaları ortak kullanılmamalıdır.