Son dakika haberleri: İtalyan hemşire dünyayı ağlattı: Artık ölülerimizi sayamıyoruz

Son dakika haberleri: İtalyan hemşire dünyayı ağlattı: Artık ölülerimizi sayamıyoruz

İtalya’nın corona virüsü nedeniyle karantinaya alınmasının ardından insanlar marketlere akın etti. Ülkede panik git gide büyümeye devam ediyor. Ölü sayısı bugün itibarıyla Çin’i geride bıraktı.

MARKET RAFLARINI BOŞALTTILAR

MARKET RAFLARINI BOŞALTTILAR 

Dün akşam saatlerinde İtalya’da tüm halka açık etkinlikler, sinemalar yasaklandı, spor salonları ve publar kapatıldı, cenaze ve düğünler iptal edildi ve Serie A oyunları da dahil olmak üzere spor karşılaşmaları askıya alındı.

18

Cerrahi maske takan İtalyanlar sıralara girerek panik halinde bütün market raflarını boşalttı.

19

Duyurudan birkaç dakika sonra, İtalya’daki süpermarketler ve gece geç saatlere kadar açık olan dükkanlar dolmaya başladı.

20

TIBBİ MALZEMELER YAĞMALANDI

TIBBİ MALZEMELER YAĞMALANDI 

Kaos yaşayan İtalya’da hayati önem taşıyan tıbbi malzemelerin de yağmalandığı bildirildi.

İtalya’nın Liguria bölgesindeki bir hastanede müdür olan Marco Damonte Prioli, Wall Street Journal’a şunları söyledi: “Bunlar yağma olayları… Sağlık cihazları şu an çok önemli bir durumda”

22

Gece saatlerinde ortaya çıkan polis acil durum araçlarının, hoparlörlerinden insanlara içeride kalmalarını söylediği bildiriliyor.

23

Napoli’de çekilen bu görüntülerde acil durum polis araçlarının sirenler eşliğinde insanlara evlerinde kalmaları gerektiği duyuruluyor.

24

Milan’daki tren istasyoınunda polis ve askerler birlikte görev yaparak yolcuların ateşini ölçüyor.

AÇIK GÖRÜŞLER BİTTİ, MAHKUMLAR AYAKLANDI 

Hapishanelerdeki açık görüşler de virüs yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında bir süreliğine durdurulmuştu. Mahkumlar ayaklandı.

İtalya’daki cezaevlerinde virüse yönelik tedbirlere protesto olarak başlayıp isyana dönüşen olaylarda 7 mahkum hayatını kaybetti. Ülkedeki birçok cezaevinde isyanlar devam ediyor. 

27

Öte yandan, Milano’daki bir hapishanenin önünde ise mahkûmların yakınları ve mahkûmların haklarını savunanlar ile polis arasında arbede çıktı.

28

KUZEY İTALYADAKİ ACİL SERVİS GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

KUZEY İTALYA’DAKİ ACİL SERVİS GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI 

Reuters kuzey İtalya’daki Cremona hastanesinde yoğun bakım ünitesinde tedavi olan corona virüs hastalarını görüntüledi.

29

TÜM SPOR AKTİVİTELERİ ASKIDA

TÜM SPOR AKTİVİTELERİ ASKIDA

İtalya Olimpiyat Komitesi, 3 Nisan’a kadar tüm spor aktivitelerinin askıya alındığını açıkladı.

30

İtalya’da her geçen gün koronavirüs salgınının hızla büyümesi, sporu da derinden etkilemeye devam ediyor. 

31

İtalya Olimpiyat Komitesi bugün yaptığı toplantıda, futboldaki maçların seyircisiz oynanmasının yeterli bir önlem olmadığına kanaat getirerek, futbol dahil tüm spor organizasyonlarını 3 Nisan’a kadar askıya aldı. 

32

Yaşanan bu gelişme, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bir bölümünün İtalya’da oynanacak olmasından dolayı turnuvanın ertelenme olasılığını da gündeme getiriyor.

33

Ülkede corona virüs bulaşanların toplam sayısı özellikle son günlerde hızla arttı. 

34

İtalya’daki Covid-19 bulaşmış kişi sayısı, 8 Mart’ta 7 bin 375 iken bugün açıklanan veriler 10 bin 149 olduğunu gösterdi.

35

Özellikle son günlerde ölümlerin üç haneli sayılara dayanması ve vaka sayısının hızla artması hükümeti, bölgeselden ziyade ulusal çapta önlemler almaya itti.

36

Ülkede Covid-19 nedeniyle bilanço ağırlaşmaya devam ediyor. 

37

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, koronavirüs vakalarına ilişkin son durumu başkent Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında paylaştı.

38

SOSYAL MEDYADA BEN EVDE KALIYORUM KAMPANYASI

SOSYAL MEDYADA ‘BEN EVDE KALIYORUM’ KAMPANYASI 

Hükümet, özellikle kuzeyde kırmızı bölge ilan edilen Lombardiya Bölgesi ve 14 kentteki insanlara daha az hareket etme çağrısı yaparken, sosyal medyada da “Ben evde kalıyorum” etiketiyle bir kampanya başladı.

39

Başbakan Conte ve Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın yanı sıra İtalyan ve dünya kamuoyunun tanıdığı ünlü isimler tek tek bu çağrıya katılarak, kırmızı bölgedeki insanları virüsün yayılmasını önlemek için evde kalmaya davet etti.

40

Sosyal medyadaki bu kampanyaya uzun yıllardır İtalya’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek ve oyuncu Serra Yılmaz da destek verdi. 

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesi, dünya genelinde Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 10 bin 48 olarak güncelledi.

Sitedeki verilere göre, yeni tip Corona Virüs yüzünden “en fazla can kaybının yaşandığı ülke” 3 bin 405 kişinin hayatını kaybettiği İtalya oldu.

İtalya’nın ardından “ikinci en fazla ölüm” Covid-19 salgınının ortaya çıktığı ve toplam 3 bin 248 kişinin yaşamını yitirdiği Çin ana karasında görüldü.

Yeni tip Corona Virüs salgını nedeniyle “en fazla ölümün kayda geçtiği üçüncü ülke” olan İran’da ise 1284 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.