Sucuoğlu: Asgari ücretin belirlenmesi konusunda değişikliğe gidilmesi gerekiyor

Sucuoğlu: Asgari ücretin belirlenmesi konusunda değişikliğe gidilmesi gerekiyor

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında toplandı.

Genel Kurul’da ilk olarak İhtiyat Sandığı Değişiklik Yasa Tasarısı’nın ivediliği ele alındı.

Konu ile ilgili konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlı Faiz Sucuoğlu, ulaştırmadaki sıkıntıları gidermek ve Engelli Yaşam Evi’nin 2’nci etabının bütçe sıkıntısını gidermek için İhtiyat Sandığı’nın bir yıllık gelirinin yüzde 30’unun bu konulara aktarılması için kendilerine olumlu görüş verildiğini söyledi.

Konuyu Bakanlar Kurulu’nda ele aldıklarını kaydeden Bakan Sucuoğlu, para aktarımının bir kereye mahsus olduğunu kaydetti. Sucuoğlu “Bir yıllık gelirin yüzde 30’u aktarılacak. Bu da 30-32 milyon TL’lik bir rakamdır” dedi.

Bakan Sucuoğlu paranın Maliye Bakanlığı’na devredileceğini, Maliye Bakanlığı’na getirilecek projeler ışığında paranın serbest bırakılacağını kaydetti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ulaştırma Bakanlığı’nın projesinin hazır ve 12 milyon TL civarında olduğunu söyledi.

Asgari ücret konusuna da değinen Sucuoğlu, 6 buçuk ayda iki kez asgari ücretin belirlendiğini, gerekirse sene sonu yeniden değerlendirilebileceğini belirtti.

Bakan Sucuoğlu, asgari ücrete 204 TL bürüt, 174 TL net artışın söz konusu olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, asgari ücretin belirlenmesi konusunda değişikliğe gidilmesi gerektiğini de ifade etti.

2018-2019 hane halkı işgücü anketi sonuçlarına göre işsizlik oranında gerileme olduğu bilgisini de veren Bakan Sucuoğlu, rakamların ideal olmasa da olumluya doğru bir eğilim gösterdiğini belirtti.

(BRT)