Sucuoğlu, Rum Yönetimi’ni terörü destekleyen adımlardan vazgeçmeye çağırdı

Sucuoğlu, Rum Yönetimi’ni terörü destekleyen adımlardan vazgeçmeye çağırdı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, terör örgütü PKK’nın siyasi kolu PYD’ye temsilcilik açma izni vermesi ülkemizde tepkiyle karşılandı…

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Avrupa Birliği üyesi de olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu girişimi ile gerek Ada üzerinde gerekse de bölgesel huzuru tehlikeye attığını ifade etti.

Sucuoğlu, Rum Yönetimi’ni, terörü destekleyen adımlardan vazgeçmeye ve Türkiye ile KKTC’nin ortak gücünü sınamamaya davet etti.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin terör örgütü PKK’nın siyasi kolu PYD’ye temsilcilik açma izni vermesine tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan Başbakan Sucuoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Ada’da huzuru bozmak ve iki toplum arasında düşmanlığı daha da körüklemek üzere yeni adımlar attığını gözlemlediklerini belirterek PYD’ye Güney Kıbrıs’ta temsilcilik açma izni veren Rum Yönetimi’nin terör yanlısı bir tutumla, yasadışı faaliyetlere zemin hazırlamaya başladığını ifade etti.

Sucuoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü ve kararlılığını hafife alanların Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC’nin her türlü terör faaliyetine gereken dersi verebilecek güçte ve kararlılıkta olduğunu bilmesi gerektiğini ifade etti.

Sucuoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“1963-74 yılları arasında Kıbrıs Türklerine yönelik silahlı terör eylemleri ile tarihe geçenlerin, şimdi de teröre yataklık eden bir çok faaliyete imza atması şaşırtıcı olmamakla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında kopmaz bağlarla yaratılan tarihsel güç birliğini göz ardı ettiği anlaşılmaktadır.

Eli kanlı bu cinayet şebekesine ofis açtırarak faaliyet serbestisi vermesi, Rum Yönetimi’nin terörü besleyen geçmişinde yeni bir sayfadır.

Bilinmelidir ki Avrupa Birliği üyesi de olan GKRY, bu girişimi ile gerek Ada üzerinde gerekse de bölgesel huzuru tehlikeye atmaktadır.

Bu nedenle, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni, terörü destekleyen adımlardan vazgeçmeye, Türkiye ve KKTC’nin ortak gücünü sınamamaya davet ediyoruz”