Taçoy: “Amaç yüzde 1.8’lik büyüme hedefinin üzerine çıkılması”

Taçoy: “Amaç yüzde 1.8’lik büyüme hedefinin üzerine çıkılması”

Marketler Birliği, Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs marketlerinde satılan aynı nitelik, kalite ve gramajdaki temel tüketim mallarının fiyatlarını araştırarak, rakamları düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, burada yaptığı koşmasında Marketler Birliği ile KTEZO’ya teşekkür ederek, hükümetin, ülkenin daha ileri gitmesi için çeşitli formüller ortaya koyarak, çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

Ülkenin bu gibi çalışmalara ve dataya ihtiyacı olduğunu dile getiren Bakan Taçoy, Güney ve Kuzey Kıbrıs’taki fiyatlar konusunda son dönemlerde çeşitli spekülatif açıklamalar bulunduğuna dikkat çekti.

Bakan Taçoy, özellikle son bir-bir buçuk yıldır Kıbrıslı Rumların, Kuzey Kıbrıs’taki marketlere ciddi bir talebi olduğuna işaret ederek, bunun hem ekonomiyi canlandırdığını, hem de KKTC ekonomisini ileriye taşıdığını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ın, Güney Kıbrıs’tan yüzde 35’e yakın daha ucuz olmasının, Kuzey’e talebi arttırdığına dikkat çeken Bakan Taçoy, bunun 2019 yılında KKTC’de yurt içi hasılada 0.5 oranında bir ilerleme yarattığını kaydetti.

Amaçlarının KKTC’nin ekonomisinin daha ileri taşınması ve 2020’de tahmin edilen 1.8’lik büyümenin üzerine çıkılması olduğuna vurgu yapan Bakan Hasan Taçoy, hep birlikte daha iyi ve güzelin yaratılabileceğine inanç belirtti.

Taçoy, ekonomiye katkının ölçülebilirliğinin ithalat bilgileriyle tespit edilebildiğini ifade ederek, hammadde ve akaryakıtın ülkeye ithalat yoluyla girdiğini, ithalat artışları ölçülerek de bunun saptanabildiğine işaret etti. 

Akaryakıt ve enerjiye zam yapılmamasının piyasaya etkisinin de olumlu olduğuna dikkat çeken Bakan Taçoy, bunun sektörleri olumlu etkilediğini, fiyatlardaki istikrarın korunmasına katkı sağladığını kaydetti.

Haber: Tuğçe Ülkü Aydın – Fotoğraf: Hüseyin Sayıl/TAK