Taşkent Doğa Parkı Orman Kütüphanesi’nde eğitim ve lansman düzenlendi

Taşkent Doğa Parkı Orman Kütüphanesi’nde eğitim ve lansman düzenlendi

Taşkent Doğa Parkı Orman Kütüphanesi’nde Doğa Yürüyüşleri Liderlik Eğitimleri ve Lansmanı gerçekleştirildi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı -TİKA’nın desteğiyle oluşturulan Orman Kütüphanesi’nde, ilk olarak liderlik eğitimleri verildi, ardından ise yürüyüş parkurlarının lansmanı yapıldı.

Etkinliğe Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de katıldı.

Başçeri, KKTC’de turizmin çeşitlendirilmesi adına Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na desteklerinin süreceğini ifade ederek, 2011 yılında elçi müsteşarı olarak adaya geldiği zaman Almanya’dan KKTC’ye yürüyüş için gelindiğini öğrendiğini anlattı.

Ada’da keşfedilmemiş yürüyüş parkurları olduğunu ve bunların standardının yükseltilerek, cazibe merkezi haline getirilmelerinin önemini vurgulayan Başçeri, TİKA’nın da bu parkurların güzelleştirilmesi, kolay ulaşılabilir olmaları ve turizme kazandırılması için katkı verdiğini söyledi.

Büyükelçi Başçeri, TİKA’nın, sadece doğa ve tabiatı değil, adadaki tarihi yerlerin de daha güzel gezilebilmesi için yürüyüş parkurları yapılması adına katkıları olacağını belirtti.
Taşkent’teki çalışmaların uzun süre önce başladığını, ancak salgın dönemi nedeniyle lansmanın yapılamadığını söyleyen Başçeri, lansmanın, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na denk gelmesinin de ayrıca güzel ve anlamlı olduğunu kaydetti.

Başçeri, KKTC’deki Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda kalan ve yükseköğrenimlerini burada yapan gençlerle yürüyüşün gerçekleştirileceğini de vurgulayarak, Cumhuriyetin emaneti, geleceğin teminatı olan gençlerle 19 Mayıs gibi anlamlı bir günde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Doğa Rehberi Tuğberk Emirzadede, yürüyüşle ilgili dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgiler verdi.

Etkinlikte daha sonra Taşkent – Bufavento Yürüyüş Parkuru’nda yürüyüş gerçekleştirildi.BRT