AMATEM, 16 oda ve 32 yatak kapasitesine sahip olacak

AMATEM, 16 oda ve 32 yatak kapasitesine sahip olacak

Başbakan Ersin Tatar, Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi bünyesindeki Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin arka bahçesinde inşa edilecek Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’nin arazisinde incelemelerde bulundu.

Tatar’a Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu da eşlik etti.

Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doktor Abidin Akbirgün’den hastane hakkında bilgi alan Tatar ve Pilli, yeni merkezin yapılacağı alanı da gezdi.

Tatar ve Pilli burada AMATEM Projesi Mimarı Emircan Direk’ten de proje hakkında bilgi aldı.

Daha sonra açıklama yapan Başbakan Ersin Tatar, madde ve uyuşturucu bağımlılığının rehabilitasyonu için oluşturulacak merkezin güzel bir proje olduğunu ifade ederek, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun bağımlılıkla ilgili önemli çalışmalar yaptığını anlattı.

Tatar, “Gençlerimizin bu illete bağımlı olmaması için bunları yapmak hükümetin sorumluluğudur. Bu merkez önemli bir gelişmedir. Sağlık Bakanlığı’nın bu projesinin bir an önce hayat bulması ve bağımlılıkların rehabilitesi önemli” dedi.

Başbakan, toplumun her kesiminin çocukların bu illete bulaşmaması için çalışması gerektiğini de söyledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de, projenin bir yıl içinde tamamlanacağını belirterek, 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Bakanlığın bunun yanı sıra başka çalışmaları olduğunu da vurgulayan Pilli, kısa süre içinde bunların da duyurulacağını söyledi.

Yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenen AMATEM binası bin 580 metrekarelik bir alan büyüklüğünde olacak. Merkez 16 oda ve 32 yatak kapasitesine sahip olacak.

BRT