YDP, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı eleştirdi

YDP, Cumhurbaşkanı Akıncı’yı eleştirdi

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk, Cumhurbaşkanlığı İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin Güney Kıbrıs’tan temin ettiği ilaç ve malzemelerin, Cumhurbaşkanlığı ve Lefkoşa Belediyesi iş birliğinde yasal çerçevenin dışına çıkılarak teslim alındığını savunarak, bunun “son derece vahim bir vakıa” olduğunu öne sürdü.
Öztürk yazılı açıklamasında, İlaç ve Eczacılık Dairesi izni ve gümrük mevzuatı yasal süreçlerinin yok sayılmasıyla Cumhurbaşkanlığı eliyle usulsüzlük yapıldığını iddia etti.
Öztürk açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Belediye Başkanı’nın yapılan usulsüz işlemi adeta devlete meydan okurcasına savunmaları ise içimizi acıtmıştır. Hükümetin bu vahim olayı ve meydan okumaları sıradan bir açıklama ile geçiştirmesi ise acziyetin ve ehliyetsizliğin tescilidir” ifadelerini kullandı. 
YDP’nin güneyden ilaç ve malzeme getirilmesine itirazı olmadığı ancak bunların yasal mevzuata uygun getirilmesi gerektiğini kaydeden Enver Öztürk, “Bu mevzuatı devletin başı dahi olsa kimsenin çiğnemesi doğru değildir ve devlet içinde vahim sonuçlar doğurur” dedi.
Öztürk, Cumhurbaşkanı’nı eleştirerek, “devlet içinde paralel bir yapı ve paralel bir hükümet anlayışının asla kabul edilemeyeceğini” kaydetti.
YDP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin altı ay uzatılması kararına Meclis’te ret oyu veren partisinin, önümüzdeki birkaç gün içerisinde konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini de bildirdi.