Yüksek Mahkeme eski Başkanı Nolan: Yargıçların önlerinde çok fazla dava birikti

Yüksek Mahkeme eski Başkanı Nolan: Yargıçların önlerinde çok fazla dava birikti

KKTC, 11 Ekim Pazar günü seçime gitmeye hazırlanıyor…

Halk seçimde Cumhurbaşkanını seçecek, yargıç sayısını artırmayı öngören Anayasa Değişikliği için oy kullanacak…

Yüksek Mahkeme eski Başkanları Nevvar Nolan ve Şafak Öneri Sabah Haber’e konuk oldu, Anayasa Değişikliği’ne ilişkin değerlendirme yaptı…

Nevvar Nolan, Yüksek Mahkeme’nin anayasanın 143’üncü maddesini değiştirmesi talebinin, dava sayılarındaki artışlardan dolayı olduğunu kaydederek, davaların ve istinafların daha çabuk sonuçlanması isteniyorsa yargıç sayısının arttırılmasının şart olduğunu söyledi.

Yargıçların önlerinde çok fazla dava biriktiğini ve yetersiz sayıdan dolayı bu davaların uzun süre beklemek zorunda kaldığını belirten Nolan, “11 Ekim Pazar günü yapılacak referanduma evet oyu verilmesi gerekir” dedi.

Yüksek Mahkeme’nin 5 yargıç ile anayasa mahkemesi görevi, 3 yargıçla da Yargıtay oturumu yaptığını söyleyen Nolan,“Yargıtay hukuk ve Yargıtay ceza olarak. Buralarda birikmiş çok dava var 3 yargıçla bunların üstesinden gelinemez. Bu sadece bizim ülkemiz için geçerli değil. Tüm ülkelerde durum böyledir. Dolayısı ile heyet sayısını arttırmak gerekir” dedi.

Şafak Öneri de, yargıçların gerçekten canla başla çalışarak davaları çözmeye yoğunlaştıklarını ancak, artan davalar karşısında sıkıntı yaşandığını anlattı.

Davaların ertelenmesinin en önemli nedenlerinden birinin de iş yoğunluğu ve buna göre yargıç sayısındaki azlık olduğunu vurgulayan Öneri, “Kaza mahkemesinde her yargıcın önünde 50-60’tan az dosya yoktur” dedi

Şafak Öneri, referandumda halkın anayasa değişikliğine olumlu oy kullanması gerektiğinin de altını çizdi.

“Anayasa değişikliği talebini siyasiler değil, Yüksek Mahkeme yargıçları istemiştir. Yargıyı adliye kurulu yönetir siyasetçilerle hiçbir bağlantısı yoktur” diyen Öneri, bunun halk tarafından değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

(BRT)

Benzer Haberler