Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bölgede istikrar sütunudur

Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi bölgede istikrar sütunudur

Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Atina’da Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki görüşmelerinden önce gazetecilere yaptıkları açıklamalarda Yunanistan ve Kıbrıs’ın bölgede birer istikrar sütunu olduklarını söylediler.

Yunanistan Cumhurbaşkanı ülkesi ve Kıbrıs’ın egemenlik haklarını savunmak için birleşik bir cephe oluşturduklarını söyledi.

Pavlopoulos, Yunanistan ve Kıbrıs’ın, Kıbrıs sorununa hemen bir çözüm bulunmasını arzuladıklarını ve bu çözümün AB üyesi bir devlet statüsünden kaynaklanan hakları sağlaması gerektiği yönünde Ankara’ya bir mesaj gönderdi. Birincisi, bu çözümün federasyon temelinde olması gerektiğini çünkü konfederasyonun Avrupa hukukuna dayanmadığını, ikincisi, Avrupa hukukuna saygılı olması gerektiğini ve bunun da işgal ordusu ve garantiler içermediğini dile getirdi.


Pavlopoulos, Yunanistan ve Kıbrıs’ın gerekli olması durumunda, topraklarını, sınırlarını ve MEB’lerini savunacaklarını, bunların aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de toprakları, sınırları ve MEB’i olduğunu ve Türk tarafındaki keyfiliğe müsamaha göstermeyeceklerini vurguladı.

Nikos Christodoulides, 2020’nin ulusal, Avrupa ve bölgesel düzeyde zorluklar yılı olduğunu gerek güvenirliliğini gerekse üye devletlerinin haklarını korumak için AB’nin bu zorluklara yanıt vermeye davet edildiğini dile getirdi.

İki yetkili son olarak, “Yunanistan ve Kıbrıs, bölgede istikrar sütunudurlar. Coğrafyayı değiştiremeyiz, bu nedenle tüm taraflara işbirliği çağrısında bulunuyoruz, yeter ki uluslararası ve Avrupa hukukuna saygılı olsunlar. Bunlar dış politikamızın sütunlarıdır” mesajını verdiler.