Yunus Emre Enstitüsü ve UKÜ  arasında işbirliği protokolü

Yunus Emre Enstitüsü ve UKÜ arasında işbirliği protokolü

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

KKTC’nin köklü üniversitelerinden Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) ile yurt dışı ve yurt içi pek çok akademik işbirliği anlaşmalarına imza atan Yunus Emre Enstitüsü arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Her iki kurum arasında gerçekleştirilen imza töreninde, söz konusu protokole UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Abdullah Aktaş imza koydu.

UKÜ ile Enstitü arasında imzalanan protokol kapsamında, üniversitede öğrenim gören, anadili Türkçe olmayan ve Türkçe yeterliliğini belgeleyemeyen öğrencilere yönelik zorunlu Türkçe dersi verilmesi konusunda işbirliği yapıldı.

Beş yıl süreyle geçerli olacak protokol çerçevesinde, Türk kültürünün en iyi şekilde tanıtılması, Türkçe öğreniminin yaygınlaştırılması, ihtiyaç duyulan bütün alanlarda gerekenkarşılıklı desteğin ve işbirliğinin sağlanması konularında fikir birliğine varıldı.

Her iki kurum arasında imzalanan protokolde, UKÜ’de eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilere, Türkçenin bilimsel yaklaşımlarla öğretilmesi konusunda çağdaş yöntemler ve teknikler esas alınarak eğitim programıuygulanması konusunda görüş birliğine de varıldı.