Akacan’ın yurt dışına çıkışı yasaklandı

Akacan’ın yurt dışına çıkışı yasaklandı

Emine UYSAL ÇALUDA 

Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, Interpol tarafından aranan ve KKTC’den ihraç edilen Comanchero isimli kanun kaçağı motosiklet çetesinin uluslararası başkanı olan Avustralya vatandaşı Mark Dougles Buddle’a 1 milyon 200 bin ABD Doları karşılığında üç adet lüks daire satan Bulut Akacan hakkında başlattığı soruşturma kapsamında teminata bağlandı.

Zanlı Bulut Akacan, önceki gün “4/2008 Sayılı Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasası, Şüpheli İşlem Bildirim Yükümlülüğüne Aykırı Hareket Etmek” suçuyla teminat duruşmasına çıkarılmış ve yurtdışına çıkışının yasaklanmasına itiraz etmişti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak polis memuru Hüseyin Yıldıran’ı dinletmişti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, dün teminat kararını açıkladı. Bilgeç, iddia makamının takdiri mahkemeye bıraktığını, savunma makamının ise nakit ve kefil kefaletini karşılayabileceklerini söyleyip, yurt dışına çıkış yasağı şartı konmamasını talep ettiğini anımsattı.

Mahkemeye zanlı Bulut Akacan’ı teminata bağlayacak yeterli şahadet sunulduğuna vurgu yapan Bilgeç,
iş insanı olan zanlının Türkiye ve KKTC’de yatırımları bulunduğunu, başka davalardan teminata bağlandığını ve teminat emri değişikliği ile birçok kez yurt dışına gidip geldiğini belirtti.

Bilgeç, Bulut Akacan’ın yargılanmaktan kaçabileceğine dair mahkemeye olgu sunulmadığını kaydetti. Bilgeç,  hastalık gibi gibi istisnai durumlar dışında nakit ve kefil kefaletini karşılayabiliyor diye bir şahsın hakkında yurtdışına çıkışı yasağı konulmamasının bir ayrıma neden olabileceğine vurgu yaptı.

Bilgeç, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayarak,  20 bin TL nakdi teminat yatırması, iki kefilin 250 biner TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücut şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Benzer Haberler