Akıncı’ya yönelik sert sözler…

Akıncı’ya yönelik sert sözler…

Kıbrıs Postası – Rahmican ÇALIŞKAN

2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya tepki göstererek, her yere küs bir Cumhurbaşkanı olduğunu, yeniden seçildiği takdirde, 5 yıl daha hiçbir şey olmayacağını, üstelik her şeyin daha da kötüye gideceğini söyledi. İki devletli çözüm söylemini, Ersin Tatar’ın, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan aldığını belirten Talat, “Aslında Türkiye’nin Kıbrıs sorununda bu politikaya girmesinin nedeni Akıncı’dır. “Bizim neslin son denemedi, bu iş artık bitti” diyen Akıncıydı. Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik siyasetini etkileyen de bu yaklaşım oldu” ifadelerini kullandı.

“BİZİM LİDERLİĞİMİZ BU SÜRECİ NASIL YÖNETTİ?”

Sim TV’de yayınlanan Radyo Gazetesi programına konuk olan Mehmet Ali Talat, son dönemde yaşananların ibret verici olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs sorununun görüşüldüğünü, ilerleme kaydedildiğinin söylendiğini aktardı. Ancak, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği tartışma konusu olduğunu işaret eden Talat, “Biz bu süreci nasıl yönettik? Bizim liderliğimiz bu süreci nasıl yönetti? Yoksa Rumlar aniden vaz mı geçti? Crans Montana’daki çöküşün sebebi nedir?” şeklinde konuştu.

“AKINCI SUSUYOR”

2 buçuk yıldır hiçbir şey yapılmadığını, AB’ye, Rum tarafına, Türkiye’ye küsüldüğünü dile getiren 2’nci Cumhurbaşkanı Talat, “Benim en çok zoruma giden; Kıbrıs sorunu ile ilgili sadece Türkiye’nin konuşması” dedi vebunların ilk defa bu dönemde olduğundan bahsetti.

KKTC’ye İHA’lar SİHA’ların konuşlandığını, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın haberi olmadığını,sadece sustuğunu ifade etti. Maraş ile ilgili gelişmeler olduğunu, orada da Akıncı’nın sustuğunu anlatan Mehmet Ali Talat, Maraş’ın Kıbrıs sorununun ana konularından bir tanesi olduğunu hatırlattı.

“MARAŞ KONUSUNDA DÜNYAYI HAREKETE GEÇİRMENİN ANLAMI YOK”

Maraş konusu ile ilgili Türkiye ve KKTC hükümetlerinin hatalar yaptığını, uyuyan tepkileri uyandırdığını vurgulayan Talat, şunları söyledi:

“Maraş’ın açılması ile ilgili adım atmadan önce, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Maraş ile ilgili müracaatları sonuçlandırmasını sağlamamız gerek. Eğer Maraş ile ilgili başvurularda Taşınmaz Mal Komisyonu devrede olur ve başvuranların mallarını çözüme kavuşturursa Maraş’ın açılması konusu gündemden çıkar. Eğer gerçek maksat Maraş’ı açmak olsaydı bunu yaparlardı. Dünyayı harekete geçirmenin anlamı yok. Sırf seçimler için bu halka bu kötülük yapılmamalı. Tabi bu konuda da Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgisi yok, sadece seyrediyor”

“TÜRKİYE İLE LAF MI YARIŞTIRILACAK?”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın her yere küs olduğunu, her yere küs bir Cumhurbaşkanının yeniden seçildiği takdirde, 5 yıl daha hiçbir şey olmayacağını, üstelin her şey daha da kötüye gideceğini işaret eden Mehmet Ali Talat,şunları söyledi: “Bu küslük sadece Güney Kıbrıs ve dünya ile değil Türkiye ile de küslük var. Türkiye ile laf mı yarıştırılacak? Eğer laf yarıştırılacaksa birçok bakımdan Türkiye üzerinden dünyaya açılan Kıbrıslı Türklerin hali ne olacak?Kıbrıs sorununda bizim Türkiye’yi yönlendirmemiz gerekir”

“BİZ KİŞİLİKLİ İLİŞKİ İÇİN Mİ CUMHURBAŞKANI SEÇİYORUZ?”

Akıncı’nın broşürünü gördüğünü, broşürde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Akıncı’nın fotoğrafı olduğunu ve kişilikli ilişki dendiğini söyleyen Talat, “Ne demek bu? Nereden çıktı? Biz kişilikli ilişki için mi Cumhurbaşkanı seçiyoruz? Cumhurbaşkanının birinci görevi Kıbrıs sorunudur” dedi.

“ZAMANINDA HER İŞE KARIŞAN BİR DENKTAŞ VARDI”

Gündeme dair görüşlerini dile getiren Mehmet Ali Talat, “İngiltere’ye direkt uçuşlardan bahsediyorlar. Brexit’ten sonra yeni avantajlardan bahsediyorlar. Hatırlatayım ki ben cumhurbaşkanı olduğum dönemde İngiltere’de İngiliz hükümeti dava edildi, direkt uçuşlara izin vermiyor diye” dedi. Cumhurbaşkanlarının hükümetlere birlikte çalışma ya da hükümetin işlerine karışma konusundaki soruyu da yanıtlayan Talat, “Zamanında her işe karışan bir Denktaş vardı. O yüzden UBP ile arası açıldı. DP ortaya çıktı Eroğlu- Denktaş kavgasından. Denktaş hükümetin çalışmalarına yön vermeye çalışıyordu. Sonra Eroğlu-İrsen Küçük kavgası oldu Eroğlu hükümetin işlerine karıştığı için. Hatta iddialara göre ihale komisyonunu bile Sayın Eroğlu etkilerdi. İrsen küçük de buna bozulurdu. Onlar da bir birine girdi. UBP bir daha bölünmüş oldu. Sonra Mustafa Akıncı cumhurbaşkanı oldu. Tabanı olmadığı için yönlendiremezdi. Kıbrıs sorununu yönlendiremediğine göre nasıl yönlendirecekti zaten” dedi. Kendi döneminde söz konusu durumda çok dikkatli olduğunu dile getiren Talat, “Benim cumhurbaşkanı olduğum dönemde hükümet bazı arazilerin satışına karar vermişti gelir elde etmek için. Ben de görüşmelere gidiyorum. ‘Sakın ha’ dedim nedir yaptığınız. Görüşmeleri sabote edersiniz bunu yaparsınız. Durdurdular” diye konuştu.

“KIBRIS SORUNUNA YOĞUNLAŞMAK ZORUNDAYIZ” 

“Biz Kıbrıs sorununa yoğunlaşmak zorundayız” diyen Talat, Kıbrıs sorununun devam ettiği sürece Türkiye İle ilişkiler de dünyayla ilişkiler de inişli çıkışlı olacağını belirtti. Ülkemizde bölünmelerin yaşanacağını dile getiren Talat, “Şu an çok ciddi bölünmeler var ülkemizde. ‘Dik duranlar’ ile ‘Türkiye’nin her dediğini yapanlar’. Kıbrıs sorununun çözümünü iki devlet esasına dayandıranlar ile federasyon isteyenler gibi toplum çok ciddi bölünmeler yaşıyor. Bu bölünmeler gelecekte bize acı veren sonuçlar doğurabilir” dedi. Güven yaratıcı önlemler hakkında da görüşlerini dile getiren Talat, iki taraflı güven yaratıcı önlem organize etmenin çok zor olduğunu kaydetti. Talat, telefonların bağlanmasının, sınır kapılarının açılmasının çok zahmetli olduğunu ifade etti. “Ben hep tek taraflı adımların daha yararlı olacağını düşünüyorum” diyen Talat, örneğin okullarda artık yunanca dersinin daha görünür kılınabileceğini belirtti.