Angolemli: Böyle yasa mı olur?

Angolemli: Böyle yasa mı olur?

Cumhuriyet Meclisi, bugünkü toplantısının gündeminde yer alan “Birleştirilmiş Barış Harekatı’ndan Önce Yabancılardan Sözleşme ile Satın Alınan Taşınmaz Malların Kaydını Düzenleyen (Değişiklik) Yasa Önerisi” komiteye geri çekti.

Yasa önerisinde yapılan düzenlemeleri Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu okudu. Hasipoğlu, yasa önerisinin komitede oy birliğiyle kabul edildiğini söyledi.

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli,  Meclis Genel Kurulu’nda  yaptığı konuşmasında yasa önerisinin orijinal belge, fotokopi, şahadet içerdiğini ifade ederek, “Böyle bir yasa olur mu” diye sordu.

Angolemli, bu yasanın yanlış olduğunu ifade ederek, yasanın ısrarla geçirilmek istenmesini anlamadığını söyledi ve “50 sene geçti aradan, kimdir bunlar, nerden çıktılar” dedi, yasanın elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yeniden kürsüye gelen komite başkanı, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu da, yapılan yapıcı eleştiriler için teşekkür ederek, yasa tasarısında fotokopinin yer almadığını, ispat kurallarının belli olduğunu, esas yasada da bunların yer aldığını, yeni bir başvuru imkanı verilmediğini, mevcut başvuruları içerdiğini kaydetti.

Benzer bir yasanın Güney Kıbrıs’ta da yapıldığını ifade eden Hasipoğlu, bugün Meclis’te tartıştıkları yasanın 2018’den beridir tartışıldığını, bugün eleştiri yapan milletvekillerinin neden mutfakta çalışırken değil de bugün burada bu tartışmayı yaptığını anlamadığını ifade etti.

Komite üyesi CTP Milletvekili Doğuş Derya da, yasa önerisinin bu tartışmaların yapılmasına olanak sağlamak amacıyla komiteye çekilmesi ve haftaya yeniden Meclis’e sunulmasını önerdi.

Komite Başkanı Hasipoğlu, komite çalışmalarına katılmayan ancak eleştiri yapan ve yasa önerisine karşı çıkan milletvekillerine komite toplantılarına katılma ve milletvekili görevini yapmaları çağrısında bulunarak, saygı gereği yasa önerisini, eleştiri yapan milletvekillerinin de çalışmalara katılacağı sözü vermesi durumunda komiteye çekeceklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından yasa önerisi komiteye geri çekildi.