Başbakan’a göre; ekonomide tek suçlu döviz artışı!

Başbakan’a göre; ekonomide tek suçlu döviz artışı!

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Başbakan Tufan Erhürman bütün yaşanan sorunun Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesi olduğunu vurguladı.

“Bu değer kaybını bizim durdurmamız hiçbir şekilde mümkün değil Dün akşam itibarı ile ABD başkanının yaptığı bir açıklama üzerine yenidenTürk Lirası dolar karşısında ciddi bir değer kaybına uğradı. Bütün bu değer kayıpları da doğrudan doğruya bizim ekonomimize yansıyor. Elbette bununla ilgili almaya çalıştığımız tedbirleroldu hala birşeyler üzerinde çalışıyoruz.” Erhürman Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden bu konuda randevu talepleri olduğunu da ifade ederek, şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti’nden randevu talebimiz var kısa bir süre içerisinde yetkililerle görüşmek niyetinedeyiz. Ekonomide birlikte neler yapılabileceği noktasını da değerlendireceğiz. Zaten 2019 daki protokol ile ilgili ön görüşmeleri de tamamlamamız lazım.”

Başbakan TL’nin döviz karşısındaki kaybının bütçede açık yarattığını ve bu açığın nasıl kapatılacağı konusunda da Türkiye ile birlikte hareket edileceğinin altını çizdi.

Benzer Haberler