Bulut Akacan beraatini istiyor

Bulut Akacan beraatini istiyor

Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu korumalarıyla birlikte darp etmekten 2 yıl hapse mahkum olduğu kararın bozularak beraatini isteyen Akacan, ayrıca, halen yargılandığı ve bağlı olduğu ‘cezaevi’ teminatının da kaldırılması için Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Akacan’ın başvurusuyla ilgili duruşmalara başlamak için 25 Mart 2020 tarihine gün verdi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Girne’de 7 Ocak 2019 tarihinde alacak-verecek meselesi nedeniyle Erhan Başay’ın yemek yediği restoranda çıkan kavgada Erhan Başay ile Zeki Asımoğlu’nun darp edilmesi olayının faili olarak yargılanan ve iki yıl hapis cezası alan iş insanı Bulut Akacan’ın, hem mahkumiyet, hem ceza, hem de halen yargılandığı ‘sanal bahis’ davasından bağlandığı ‘cezaevi’ teminatının iptali için dosyaladığı istinaf dün mahkemenin gündemindeydi.

Tanju Öncül’ün başkanlığında, Bertan Özerdağ ile Peri Hakkı’dan oluşan ve ‘Yargıtay Ceza’ olarak oturum yapan Yüksek İdare Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Mustafa Atakara ile avukatlar Kıvanç Rıza ile Yusuf Tekinay hazır bulundu.

Davada taraflar duruşma günü talep etti. Heyet, davayı duruşması yapılmak üzere 25 Mart’a erteledi.

Alt mahkeme davanın ‘şüpheden ari ispat edildiğine’ karar vermişti

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Rauf Kürşad ve Yargıç Mine Ozankaya’dan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, iş insanı Bulut Akacan ve iki korumasını “Vahim zarar”, “Yaralama”, “Bedensel incinmeye sebep olan darp” ve “Darp” suçlarından oluşan toplam 6 davadan da suçlu bulmuştu.

Kararı okuyan Cemaller, 7 Ocak’ta yaşanan olayda, sanıkların Erhan Başay’ı darp ettiğini ve Zeki Asımoğlu’nun vahim zarara uğramasına neden olduklarına bulgu yapmıştı.

Cemaller, sanık Bulut Akacan’ın azmettirmesiyle diğer sanıkların harekete geçtiğine bulgu yapmış ve Başsavcılığın, iddialarını şüpheden ari şekilde ispatlandığına karar vermişti.