Girne’de cenazeler karıştı…

Girne’de cenazeler karıştı…

Cenazelerin karıştığının ortaya çıkmasının ardından süratle tamamlanan yasal işlemlerin ardından İngiliz Mezarlığı’na defnedilen Nazım Özevren’in cenazesi çıkarılarak, yerine Peter Drake defnedildi. Dün Alsancak Mezarlığı’na defnedilecek olan Nazım Özevren’in defin işlemi ise bugüne ertelendi. Karışıklığın, önceki gün cenazeyi almak için morga giden Drake’in yakınlarının korktukları için gerekli teşhisi yapmamalarından kaynaklandığı belirtildi.

Serap ŞAHİN

Girne Akçiçek Hastanesi morgundaki cenazeler karıştı. İngiliz uyruklu Peter Drake’in cenazesini almak için önceki gün morga giden yakınları, korktukları için gerekli teşhisi yapmadıkları nedeniyle, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in dayısı olan Nazım Özevren’in cenazesini alarak Lapta’daki İngiliz Mezarlığı’na defnetti.

Karışıklık, cenazelerini almak için dün sabah Nazım Özevren’in ailesinin Girne Akçiçek Hastanesi’nin morguna gitmesiyle ortaya çıktı.

Durumun anlaşılması üzerine, gerekli prosedür ve yasal işlemler süratle tamamlandı ve dün Lapta’daki İngiliz Mezarlığı’na defnedilen Nazım Özevren’in naaşı mezardan çıkarıldı ve Peter Drake defnedildi. Nazım Özevren’in cenaze töreni ise bugüne ertelendi. Özevren, bugün Alsancak Camii’nde kılınacak öğle ve cenaze namazlarının ardından Alsancak Mezarlığı’na defnedilecek.

KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan Nazım Özevren’in kızı Özgen Özevren, yaşanan olayın akıl almaz bir durum olduğunu belirterek, yasal yollara başvuracağını vurguladı.

Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yapan Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Ceyhun Birinci ise, olayın hastane idaresiyle alakası olmadığını, belediyenin görevlendirdiği personelin sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemleri alıyoruz” dedi.

“İngiltere’den kardeşleri gelecekti”

Önceki gün vefat eden Turizm Bakanı Ünal Üstel’in dayısı Nazım Özevren’in cenazesi İngiltere’den kardeşlerinin adaya gelmesi amacıyla hastane morgunda bekletiliyordu.

Girne Akçiçek Hastanesi morguna cenazeyi teslim almaya giden aile, Nazım Özevren’i İngiliz bir ailenin teslim alıp defnettiğini öğrenince büyük şok yaşadı.

KIBRIS’a ulaşarak konuyu aktaran merhum Nazım Özevren’in kızı Özgen Özevren, İngiliz ailenin korktuğu iddiasıyla cenazeyi tam teşhis etmeden alıp, dini inançlarına göre defnettiklerini söyledi. Yaşanılan olayın akıl almaz bir durum olduğuna dikkat çeken Özgen Özevren, defnedilen cenazeler için yasal prosedürün tamamlandığını söyledi.

Morg görevlisinin okuma yazma bilmediğini söylediğini ve sorumluluk almadığını belirten Özge Özevren, konuyla ilgili yasal yollara başvuracağını vurguladı.

“Gerekli önlemleri alıyoruz”

Yaşanan olayla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne bilgi veren Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Ceyhun Birinci de, bir hata olduğunu ve olayın hastane idaresiyle alakalı olmadığını ifade etti. Birinci, sorumluluğun belediyenin görevlendirdiği personelde olduğuna işaret ederek “Belediyenin görevlendirdiği personelin aracılığıyla yapılan bir uygulama. Hastanenin morgunu kullanıyorlar” dedi.

Birinci, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

“Prosedür gereği cenaze teşhis edilmeli”

Yaşanan olayla ilgili KIBRIS’a bilgi veren Alsancak Belediye Amiri Ahmet Atabek ise, Girne Akçiçek Hastanesi morgunda muhakkak görevli birinin olduğuna işaret ederek “Biz gidip morgu açmıyoruz. Biz sadece belediyenin şoförü ile rahmetlinin naklini hastaneye yaptık. Oradaki kayıt ve izlenimi morg görevlisi ve ailesi arasında olur” şeklinde konuştu.

Atabek, olayda belediyenin ya da şoförün hatası olmadığına dikkat çekerek “Olaydan sorumlu morg görevlisidir. Biz şoförün yanına her zaman aileden birinin bulunmasını da isteriz. Şoför yalnız teslim alamaz. Aileden biri cenazeyi teslim alır. Biz de camiye kadar taşırız” dedi.