Çok sert tepki… ‘Sosyal medya salakları…’

Çok sert tepki… ‘Sosyal medya salakları…’

‘İmmünoglobulin’in’ diyerek sosyal medyada Sağlık Bakanı Ali Pilli ile dalga geçmeye çalışan sosyal medya salaklarına çok güldüm gerçekten.

Sandılar ki Bakan Pilli sözü edilen terimi ifade ederken dili dönmedi ve hata yaptı. Ya da çok basitinden ‘anlamadığımız bir şey olursa öğrenmek yerine söyleyenle dalga geçelim’ psikozuna girdiler.

Ben de ‘İmmünoglobulin’in ne olduğunu elbette ki bilmiyordum. Defalarca prova yapmama rağmen dilimin telaffuzunda zorlandığı bu terimi Ali Pilli’nin ağzından ilk kez duymuş oldum. Biraz internete baktım ve ne olduğunu öğrendim.

Tabi Mehmet Ekin Vaiz gibi propagandist olmaya çalışan komedyenler ve üstlendikleri görev gereği bu krizi siyasal fırsata çevirmeye çalışan görevliler, bu işi ele alıp yola çıktılar bile.

Altı yıl tıp fakültesi eğitim almak sonra da birkaç yıl ihtisas eğitimi yapmak, sonra da onlarca yıl hekimlik yapmak gerekir bu gibi terimlerle haşır neşir olmak için. Bu terimin anlamsız olduğunu hatta bir dil sürçmesi sonucu ortaya çıktığını düşünmek için bu sosyal medya manyaklarının yeterliliği ne orandadır merak ederim doğrusu.

Ali Pilli değil de Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu olsa. Filiz Besim olsa, ya da Mustafa Arabacıoğlu, veya Ertuğrul Hasipoğlu olsa ne yazar.

Tıbbi bir terim ile sırf ne olduğunu bilmiyorsunuz ya da diliniz telaffuza zorlanıyor diye dalga geçmek neyin nesidir.

Ha Ali Pilli bu terimi telaffuzda mı zorlandı. Kekeledi mi.

Kekeleyen ya da bazı yağ gibi konulan ama söylediklerinin yarısından fazlası yalan olan siyasetçiler kadar akıcı konuşamayan birisinin bu eksikliği ile alay etmek ne zamandan beridir erdem haline geldi.

‘İmmünoglobulin’in ne olduğunu buradan yazmayacağım.

O çok bilen sosyal medya soytarıları bir zahmet her şeyi öğrendikleri ve her şeyi bildiklerini sandıkları internet ortamında güvenilir bir-iki kaynağa bakıversinler.

Şimdi gelelim dünkü basın toplantısına.

Ali Pilli sinirli miydi? Evet.

Sinirli olmak konusunda haklı mıydı? Kesinlikle evet.

Söylediklerinin tümü doğru mu? Evet.

Yurt dışından artık uçakların gelmemesi konusundaki tavrı doğru mu? Evet.

Bilgisizlik ve popülizm uğruna tutturduğumuz ‘test test test’ konusuna getirdiği açıklama mantıklı mı? O da evet.

Şu ana kadar yapılanlar, temas takipleri, tespitlerde doğru olanı yapıyor mu? Evet

Halka moral verme ve ‘Bu işin altından kesinlikle en az zararla kalkacağız’ şeklindeki tavrı bir Sağlık Bakanından beklenen tavır mı? Evet.

Virüs ile mücadele ederken, bir de kendi kabine arkadaşları ile de mücadele ettiği gerçeği ortada mı? Evet.

Ali Pilli’yi bu ortamda, sosyal medya manyakları ve onların dürtücüleri ‘İmmünoglobulin’ terimi üzerinden eleştirebiliyorsa sadece başka bir şey bulamadıkları için olsa gerek.

‘İmmünoglobulin’ üzerinden yaptığınız salvolar sadece cehaletinizi ve kötü niyetinizi gösterir. Yani ‘İmmünoglobulin’den size ekmek çıkmaz.

RASIH REŞAT- KIBRIS POSTASI