“Deprem öldürmez, çürümüş yapılar öldürür”

“Deprem öldürmez, çürümüş yapılar öldürür”

KIBRIS gazetesinden Ahmet UÇAR’ın haberine göre,  Türkiye’nin Elazığ ilinde meydana gelen ve artçı sarsıntıları halen devam ettiği deprem, akıllara Kıbrıs’ta meydana gelen depremleri getirdi.

40’ı aşkın kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı ve çok sayıda kişinin evsiz kaldığı Elazığ depreminde açıkta kalanlara yardım için Kuzey Kıbrıs’ta da yardım kampanyaları düzenlenirken, YDÜ Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Başkanı Doç. Dr. Cavit Atalar, Kıbrıs’ın da depreme yabancı olmadığını ve geçmişte meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler olduğunu, binaların yıkıldığını, 9 köyün şiddetli deprem nedeniyle yok olduğunu hatırlattı.

Kıbrıs’ta geçmişte birçok depremin yaşandığının ve adanın fay hattı üzerinde olduğu için deprem riskinin var olduğunun altını çizen Atalar, depremlere karşı alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

Atalar, Kıbrıs’ın tam bir deprem ülkesi olduğunu dile getirerek, adanın geçmiş dönemlerde birçok depreme tanık olduğuna ve gereken tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.

Kıbrıs’ta geçmişte birçok depremin yaşandığını ancak en hasarlı depremlerin 1953’te yaşandığını ifade eden Atalar, bu tarihte 8 saniye arayla 6.0 ve 6.1 büyüklüğünde yaşanan depremler sonucunda birçok kişinin hayatını kaybettiğine, birçok köyün ise yok olduğuna dikkat çekti.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız…. https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/deprem-oldurmez-curumus-yapilar-oldurur-h82155.html

Kaynak: KIBRIS