Et fiyatları her ilçede farklı, kasaplar da isyanda

Et fiyatları her ilçede farklı, kasaplar da isyanda

Lefkoşa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Mağusa bölgesindeki et fiyatlarını araştıran YENİDÜZEN, kasap reyonlarındaki fiyat istikrarsızlığı bir kez daha ortaya koydu.

YENİDÜZEN gazetesinden Fehime ALASYA’nın haberine göre,  kimi ilçede 80 TL’den başlayan kuzu pirzolanın kilosu kimi yerde 100 TL’den başlıyor, dana kıymanın kilosu ise 60 TL’den başlayıp 75 TL’ye yükseliyor.

Mevsimin sevilen ürünü olan pastırmanın kilosu ise 60 TL’den başlayarak 75 TL’ye çıkıyor.

Hatırlanacağı üzere, “Etin kilosu: 90 TL’den, 129 TL’ye” başlıklı haberde, geçtiğimiz haftalarda özellikle market bünyesindeki kasap reyonlarından derlenen fiyatlar, etin kilosunun 90 TL’den başlayıp 129 TL’ye çıktığını ortaya koymuştu.

İlçeden ilçeye değişen et fiyatları bölgeli kasapların reyonlarındaki analizde ortaya çıktı. Kuzu pirzolanın kilosu Güzelyurt ve İskele bölgesinde 80 TL’den başlarken, Mağusa ve Lefkoşa’da 85 TL’den, Girne’de ise 90 TL’den başlıyor. Evlerde çok sık tüketilen dana kıyma da kuzu eti gibi değişken fiyatlara sahip. Girne ve İskele’de 60 TL’den başlayan dana kıymanın kilosu, Lefkoşa’da 65, 75 TL arası oynarken, Güzelyurt’ta 70, Mağusa’da ise 75 TL’ye reyonlarda yer alıyor.Benzer oranda pastırmanın kilosunda da bu farklara rastlamak mümkün.

Buna göre; Girne’de 60 TL olan pastırmanın kilosu Lefkoşa, Güzelyurt ve İskele’de 70, Mağusa’da ise 75 TL.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız…. http://www.yeniduzen.com/et-fiyatlari-her-ilcede-farkli-kasaplar-da-isyanda-123523h.htm

Kaynak: Yenidüzen