Erhürman’dan Tatar’a: Yaptığınız her anlaşmayı sorgulayacağız

Erhürman’dan Tatar’a: Yaptığınız her anlaşmayı sorgulayacağız

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Meclis Genel Kurulu’nda mali protokolle ilgili konuşmasında, bu konuda yaşanan “keşmekeşin” sürdüğünü, sorulara yanıt alamadıklarını, bilgi elde edemediklerini ve tüm bilgilere araştırma yaparak ulaşabildiklerini kaydetti.

İki ülke arasında yapılan yeni bir anlaşma olduğunu ancak bu konuda ne Meclis’e bilgi verildiğini, ne de Resmi Gazete’de yayınlandığına işaret eden Erhürman, Türkiye’de Resmi Gazete’de yayınlanan protokoldeki rakamlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erhürman, rakamların yanlışlıklar içerdiğini ve aslında kaynakların hiç kullandırılmayan kaynaklar olduğunu söyledi.

Erhürman, Türkiye ile imzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nı okuyarak, maddeler üzerinden değerlendirmeler yaptı ve bu rakamların kullandırılan kaynaklar üzerinden kalan miktarlar ile kullandırılmayan miktarların toplamı olduğunu anladığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti Teknik Heyeti’nin kararıyla bu miktarların kullandırılabileceğine de işaret eden Erhürman, Başbakan Ersin Tatar’ın açıkladıklarıyla gerçek arasında “fersah fersah” farklılık olduğunu, hiçbirinin doğru çıkmadığını söyledi.

TATAR İLE ERHÜRMAN TARTIŞTI

Başbakan Tatar, Erhürman’ın sözleri üzerine oturduğu yerden “Benim hatam nedir?” diye sordu. Tatar ile bir süre karşılıklı tartışan Erhürman, konuşmasının devamına, Meclis’te “ciddiyet” sorunu olduğunu söyledi. Erhürman, kaynakların kullanımı hakkında Başbakanın açıklamaları üzerinden soru sormanın da yapılamayacağını ifade ederek, Tatar’ı anlamakta zorluk çektiğini kaydetti.

Tufan Erhürman, Tatar’ın muhalefette iken her Meclis günü mali protokolü konu ettiğini ancak şimdi kendilerinin gündeme getirdiğinde “celallendiğini” ifade etti. Erhürman, “Gerçekten şaşkınlık içerisindeyim. Ben böyle ciddiyetsizlik görmedim. Ben eleştirmedim bile. Sadece açıklamalarını dile getirdim. Bu kadar üsluplu konuşmaya bile dayanamıyorsa anlayamam, yaptığınız her anlaşmayı sorgulayacağız, neyi yapabildiğinizi ve yapamadığınızı öğreneceğiz” dedi.

(TAK)