“Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdurlar”

“Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdurlar”

TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli de, et İthali konulu konuşmasında, “Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdurlar” diyerek, temel gıda maddeleri açısından büyük önem taşıyan tarım ve hayvancılıkta bütçe yetersizliğine değindi.

Bu konuda Güney ile Kuzey arasında rakamlarla değerlendirmeler yapan Angolemli, yakında süt kaçakçılığına da başlanacağına inandığını ifade etti. Angolemli, üretime destek verilmesinin, tarım sektöründe bazı önlemlerin alınması ve üreticinin girdi maliyetlerinin düşürülmesinin önemine işaret etti.

 Angolemli, ülkede denetim olmadığını, kaçakçılığın “başını alıp gittiğini” ifade ederek, girdi maliyetleri düşürülmediği sürece bunların süreceğini kaydetti ve hükümete tüketiciler için çalışma ve denetim yapma çağrısında bulundu.

Et fiyatlarının ve etlerin denetlenmesi, fiyatlarının ve hayvan yaşlarının şeffaf bir şekilde kamuoyu gündemine getirilmesinin gerekliliğine değinen Angolemli, et ithaliyle de sorunun çözülemeyeceğini, kendi üreticilerine sahip çıkmanın önemli olduğunu vurguladı.