Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Corona önlemlerine uymayanları vurun

Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Corona önlemlerine uymayanları vurun

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, hükümetin yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında yaptığı kısıtlamalara karşı gelinmesi ve isyan çıkarılması halinde, emniyet güçlerine, sorun çıkaranları vurmaları v, gıda ve nakit yardımlarını durdurma emrini verdiğini söyledi.

Duterte, televizyon kanallarından yaptığı açıklamada, polislerden, doktorlara ve sağlık çalışanlarına zehirli kimyasallarla saldıranların, üzerlerine ölümcül maddeler dökülerek veya onları bu maddeleri içmeye zorlayarak cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte sorun çıkaran kişilerin, hapishanelerde aç bırakılacaklarını da belirtti.

Uluslararası Af Örgütü, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin “corona virüsü kurallarına uymayanları vurun” emrine sert tepki gösterdi.

Duterte, nakit ve yiyecek yardımının dağıtımında yaşanan gecikmeler ve yapılan şikayetlere ilişkin ise sorumluluğun siyasetçilerden alınıp eski bir generale verildiğini, yardımları çalanlara karşı çok sert davranılacağını ifade etti.

Filipinler’in başkenti Manila’nın en fakir mahallesinde işçiler, çalışmalarına rağmen haftalardır maaş alamadıklarını belirterek protesto gösteri düzenlemişti.