“Gazimağusa belediyesi teslim bayrağını çekti”

“Gazimağusa belediyesi teslim bayrağını çekti”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığındaki toplantıda, milletvekillerinin güncel konuşma istemlerine yer veriliyor.

İLK KONUŞMA ŞAHALİ’DEN

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali, “Serbest Liman” ile ilgili yaptığı güncel konuşmada, Gazimağusa Belediyesi’nin “teslim bayrağını çektiğini” ve maaşların ödenemeyecek noktaya geldiğini ifade ederek, 50 personelin henüz ödenemediğini ve ne zaman ödenebileceğinin de belli olmadığını söyledi.

Şahali, belediyenin Gazimağusa’da atık su arıtma tesisi ile denizden içme suyu arıtma tesisine de yüklü miktarda borcu bulunduğunu, bu iki borcun da kentin ağır zarar görmesine sebep olacağını, bunun yanı sıra maaş ödemelerinde sıkıntıların artacağının belirtileri olduğunu ifade ederek, hükümeti ve İçişleri Bakanlığı’nı bu ciddi olaya el atmaya çağırdı.

SERBEST LİMAN’DAKİ İSTİHDAM

Serbest Liman’da yapılması planlanan istihdam sürecinde ilginç ama sürpriz olmayan gelişmelerin ortaya çıktığını ifade eden Şahali, yaşanan sınav sürecini anlatarak, ilk 7’de sınavı geçenlerin 4’ünün “isimlerini, soy isimlerini ve ne işle meşgul olduklarını söyleyemedikleri için” mülakatta elendiklerini ve istihdam edilmediklerini kaydetti.

İHALEYLE İLGİLİ SORULAR

Şahali, burada ayrıca ihalelerin Kamu İhale Yasası’na göre mi yapıldığını, yönetim kurulu başkanına ait inşaat malzemelerinin mi alındığını ve inşaat işlerini UBP Gazimağusa İlçe Başkanı’na ait şirketin mi yaptığını sordu.