Taçoy… “Sınav adil ve şaibeye yer bırakmayacak şekilde yapıldı”

Taçoy… “Sınav adil ve şaibeye yer bırakmayacak şekilde yapıldı”

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Şahali’ye teşekkür ederek, bu konuda kamuoyunu aydınlatmak istediğini ifade etti.

Hükümet değişimi sırasında Serbest Liman sınavının ertelendiği aynı dönemde Kalkınma Bankası’nda sınavın yapıldığını, bu konuda devlet devamlılığının esas olduğundan yola çıkarak bunun da böyle değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Taçoy, Serbest Liman sınavında yaşanan süreci anlatarak, mülakatta sorulan sorularla ilgili bilgisinin olmadığını, ancak yönetim kurulunun oylama yaptığını, 7 kişinin istihdam edildiğini ve en son giren kişinin 14. sıradan seçildiği bilgisini aldığını söyledi.

Taçoy, bu sürecin ve puanlamalarla oluşan farkın görülmesi için bilgi isteyip milletvekilleriyle paylaşabileceğini, ancak bu sınavın adil ve şaibeye yer bırakmayacak şekilde yapıldığına inandığını kaydetti.

İhale sürecinde ise 3 şirket arasında ihale yapıldığını, en düşük fiyat verenin ihaleyi kazandığını ve 67 bin TL’lik işi İlçe Başkanı’nın şirketinin kazandığını ifade eden Taçoy, sürecin de yasalara uygun yürütüldüğünü anlattı. Serbest Bölge Yasası’nın yeniden ele alınmasının gerekliliğine de değinen Taçoy, bu konuda destek isteyeceklerini kaydetti.

CMC konusunda da gerekli hukuki çalışmaların sürdüğünü ifade eden Taçoy, ülkede olumlu adımların atılması için muhalefet ile birlikte çalışmak ve destek almak istediklerini söyledi.

Şahali de yeniden söz alarak, CMC’de bugün yaşanan ezginin geçmişten gelen hatalar yüzünden olduğunu, Serbest Liman’da ise yönetim kurulunun bakandan ayrı işler yaptığını, zaten bakanın açıklamalarının da tatminkar olmadığını ifade ederek, sınava ve mülakata ilişkin bilgiler paylaştı.

Şahali, Serbest Liman’daki ihalenin de 67 bin değil 670 bin TL olduğunu kaydetti.