HADO’nun ilk seferi dolayısıyla, Hatay Medeniyetler Korosu konser verdi

HADO’nun ilk seferi dolayısıyla, Hatay Medeniyetler Korosu konser verdi

Girne Belediyesi ile Hatay Büyükşehir Belediye arasında HADO deniz otobüsü sefelerinin başlaması nedeniyle , 2012 Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen dünyaca ünlü Girne Amfitiyatro’da konser verdi.

Konsere, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’nin yanısıra bazı bakan milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doçent Doktor Lütfü Savaş ve beraberindekiler ile Girne Belediye başkanı Nidai Güngördü de katıldı.

Konser öncesinde konuşmalar gerçekleştirildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Hatay ve Girne arasında başlatılan karşılıklı deniz otobüsü seferleriyle , iki kent ve insanları arasında daha güçlü bağlar kurulacağına inanç belirtti.

Güngördü, İki ülkenin içinde bulunduğu coğrafyada, sevgi hoşgörü ve barışın yerleşmesini umut ettiğini de ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, KKTC’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Deniz otobüsü seferlerinin başlamasıyla hatay ve Çevre illerde vatandaşların , KKTc’yi daha fazla ziyaret etme imkanı bulacağını söyleyen Savaş, “Bir sadece sizin daha güçlü, sağlıklı ve mutlu olmanızı ve bize daha tebessümle ve kucak açarak bakmanızı istiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da yaptığı konuşmada, Hatay Girne arasında başlatılan deniz otobüsü seferleriyle , iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel turistik , sosyal ilişkiler , güven ve kader birliğinin daha de gelişeceğine inandığını söyledi.

Tatar, “Kıbrıs Türk Halkının, Doğu Akdeniz’de KKTC’nin güçlenmesi ve bölgenin en büyük en güçlü ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerin daha üst düzeye taşınarak , huzur refah ve mutluluğun yakalanması, hem mavi vatanda hem hava sahasında üstünlüğümüzün korunması, büyük Türk Milletinin kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkı ile Anavatan Türkiye arasında her alanda ilişkiler geliştirmesi en büyük temennimizdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2012 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen dünyaca ünlü Hatay Medeniyetler Korosu sahne aldı.

Koro seslendirdiği , kasideler, halk şarkıları İngilizce Türkçe pop parçaları, ilahilerle vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı.BRT