İş kazalarında caydırıcı ceza şart

İş kazalarında caydırıcı ceza şart

KIBRIS gazetsinden Ceren ÖZBİL’in haberine göre, ülkemizin kuzeyi ile güneyi arasında pek çok konuda olduğu gibi, iş kazalarına verilen cezada da ciddi bir fark var.

Larnaka Kaza Mahkemesi, iş kazası nedeniyle bir şirkete, 32 bin Euro’luk yani TL karşılığı 209 bin lira civarında ibret verici bir ceza keserken, adanın kuzeyinde iş kazalarında uygulanabilecek en yüksek parası cezası 43 bin 200 TL. Ancak kazanın ölümle ya da ciddi yaralanmayla sonuçlanması durumunda kazanın sorumlusuna tazminat davası da açılabiliyor.

İş kazalarıyla ilgili cezaları da düzenleyen 35/2008 İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre,iş sağlığı ile iş güvenliği kurallarına uymayan bir işyerine Çalışma Dairesi, aylık brüt asgari ücretin 3’te biri ile brüt asgari ücretin tümü arasında değişebilen miktarlarda para cezası verebiliyor.

Yine aynı yasaya göre, mahkemeler de aylık brüt asgari ücretin 6 katı ile 12 katı arasında değişebilen oranlarda cezalar kesebiliyor.

Haberin tamamını okumak için tıklayınız…. https://www.kibrisgazetesi.com/kibris/is-kazalarinda-caydirici-ceza-sart-h83370.html