Kıbrıs’a inen komando 50 yıl sonra gazi sayıldı

Kıbrıs’a inen komando 50 yıl sonra gazi sayıldı

Kıbrıs Barış Harekâtı için 21 Temmuz 1974’de Mersin’den havalanan helikopterden paraşütle atlayıp ada toprağına ayak basan kahraman er Ahmet Evkaralı, uzun yıllardır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kazanarak 50 yıl sonra, 70 yaşında gazilik ünvana kavuştu, geçtiğimiz 28 Kasım Salı günü ilk maaşını aldı. Kıbrıs’a yapılan iki harekâtta da görev alan Paraşüt Komando Er Ahmet Evkaralı, “Her zaman umudum vardı. Devletime asla kırgın değilim. Devletimiz, vatanımız sağolsun.” dedi.

Ahmet Evkaralı, 1953’te o dönem Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı Kızılhisar Köyü olan, sonradan ilçe yapılarak adı değiştirilen Serinhisar’da doğdu. 1973’te askerlik şubesine başvurdu ve Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda er olarak 20 ay sürecek vatani görevine başladı. Sonrasında usta birliği olarak Kayseri’deki Zincidere Hava İndirme Tugayı’nda “Paraşüt Er” sınıfında usta birliğinde göreve başladı.

İKİ HAREKATA DA KATILDI
8 ay sonra, Mehmetçik’in yapacağı Kıbrıs Barış Harekâtı için Ahmet Evkaralı da gönüllü oldu. Otobüslerle Mersin’e ulaşan Mehmetçik, Aydıncık’tan helikopterlerle havalandı. 21 Temmuz 1974’te Beşparmak Dağları’nın eteğindeki Ahirdağı Köyü’ne paraşütlerle inen askerler arasında olan er Ahmet Evkaralı, Boğazköy ve Dikmen Köyü’nde (Dikomo) çatışmalarda yer aldı. 16 Ağustos’taki ikinci ikinci harekatta da yer aldı.

Benzer Haberler