KKTC’de İskele’ye deniz üssü

KKTC’de İskele’ye deniz üssü

Havadis’in kamuoyu gündemine taşıdığı “Boğaza’da Askeri üs” haberi de Geçitkale’nin SİHA ve İHA merkezi yapılacağı haberi gibi en yetkili makamlar tarafından doğrulandı

HAVADİS YAZDI, AKANSOY SORDU: Havadis, İskele Boğazı’nda, imar planında yeşil alan olarak öngörülen arazide askeri üs kurulacağı iddialarını 29 Ekim’de “Turizmin kalbine askeri üs” manşeti ile kamuoyunun gündemine taşıdı. CTP Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, iddiaların gerçeklik payını Başbakanlık ve Turizm ve Çevre Bakanlığı’na sordu

TURİZM BAKANLIĞI’NIN HABERİ YOK: Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan CTP Mağusa Milletvekili Akansoy’un sorusuna cevaben yapılan yazılı açıklamada; “İskele Boğazı’nda eski liman yanında askeri üs kurulması ve/veya askeri üsse mühimmat deposu kurulması yönünde herhangi bir karar ve/veya izinlendirme Bakanlığımız bilgisinde değildir” ifadelerine yer verildi

ASKER DOĞRULADI: Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’ndan, Akansoy’un sorusuna cevaben KKTC Başbakanlığı’na gönderilen yazılı açıklamada; mevcut projede yeni karargah binası ve tesislerinin yapılması planlanmaktadır. Gerekli izin ve onaylar alınmıştır” denildi. “Karargahta mühimmat deposu olacak mı?” sorusuna ise “Mevcut projede mühimmat deposu planlanmamıştır” yanıtı verildi

İskele Boğazı’nda, turizm yatırımlarının olduğu, denize ve anayola sıfır sınırı olan ve Gazimağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planı’nda yeşil alan olarak öngörülen arazide askeri üs kurulacağı iddiası gerçek oldu.

TSK, İskele Boğazı’nda, geçmişte harnup ticaretinde kullanılan eski limanın yanındaki, turizm yatırımlarının yoğunluklu olduğu bölgede, askeri üs kurmak için gerekli izinleri aldı.

Turizm bölgesine, fotoğraf çekmenin bile yasak olduğu askeri üs kurulacak ancak, projede bir mühimmat deposu planı bulunmuyor.

Akansoy Başbakanlık ve Turizm Bakanlığı’na sordu

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili Asım Akansoy, Havadis Gazetesi’nde 29 Ekim 2019 tarihinde, “Turizmin kalbine askeri üs” başlığı ile yayınlanan haber üzerine, Başbakanlık ve Turizm ve Çevre Bakanlığı’na dilekçe yaptı.

Akansoy, dilekçede, İskele Boğazı’nda, geçmişte harnup ticaretinde kullanılan eski limanın yakınlarındaki arazide, askeri üs kurmak için gerekli izinlerin alındığına dair bilgilerin yer aldığını belirtti ve konu ile ilgili bir karar alınıp alınmadığını, bir karar alındıysa, karar gerekçesini, bu konu ile ilgili düşüncenin ne olduğunu ve de askeri üsse mühimmat deposunun kurulup kurulmayacağını sordu.

Bakanlık “bilgimizde yok” dedi

Turizmin yükselen yıldızı İskele Boğazı’nda yapılacak olan askeri üs projesinden KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın bilgisi yok.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’ndan Akansoy’un sorusuna cevaben yapılan yazılı açıklamada; “İskele Boğazı’nda eski liman yanında askeri üs kurulması veya askeri üsse mühimmat deposu kurulması yönünde herhangi bir karar veya izinlendirme Bakanlığımız bilgisinde değildir” ifadeleri yer aldı.

Cevabı asker verdi

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Mağusa Milletvekili Asım Akansoy’un proje ile ilgili sorusuna cevaben KKTC Başbakanlığı’na gönderdiği yazılı açıklamada İskele Boğazı’na askeri üs yapılacağı iddialarını doğruladı.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, mevcut projede yeni karargah binası ve tesislerinin yapılması planlanmaktadır. Karargah binasına ihtiyaç vardır. Gerekli izin ve onaylar alınmıştır. Mevcut projede mühimmat deposu planlanmamıştır” ifadeleri yer aldı.