KKTC’deki korona mağdurları feryad etti: Bizi kurtarın

KKTC’deki korona mağdurları feryad etti: Bizi kurtarın

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) çalışmaya giden 14 aile, koronovirüs salgını sonrası sınır kapılarının kapatılması nedeniyle yavru vatanda mahsur kaldı. Zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışan aileler, yurda dönmek için yardım çağrısında bulunarak, “Paramızı alamadık. Ne su ne elektrik verdiler. Bizi buraya atıp gittiler. Çocuklarımızın aç yattığı geceler var. Bizi kurtarın” dedi.

KKTC’nin Güzelyurt ilçesinde derme çatma barakalarda hayat mücadelesi veren 14 aileden oluşan çoğu çocuk 80 tarım işçisi 20 gündür adada mahsur. İşçiler, aç ve susuz olduklarını belirerek, “5 aydır buradayız. Sadece 2 ay çalışabildik. Ne su ne elektrik verdiler. Bizi buraya atıp gittiler. Paramızı da alamadık. Çocuklarımızın aç yattığı geceler var. Hiçbir yetkili bizi burada arayıp sormadı. 20 gündür mağduruz. Yol paramız yok. Türkiye’ye dönemiyoruz. Bizi kurtarın” ifadelerini kullandı. 

“İçme suyumuz bile yok”

Mevsimlik işçiler, kendilerini KKTC’ye getiren aracılara tepki göstererek, “Biz buraya çalışmaya getirirken, sıcak su, soğuk su var dediler. Ama bu sıcakta içme suyu bile bulamıyoruz. Suyumuz bitiyor. Arıyoruz. Telefona da cevap vermiyorlar” dedi.

Erdoğan’a yardım çağrısı 

KKTC’de mahsur kalan işçiler aileleri ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Biz burada esir kaldık. Sayın Cumhurbaşkanım ne olur bizi kurtarın” çağrısında bulundular.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir