“Köpekler 6 haftalık eğitimle corona virüs hastalarını yarım saniyede tespit edebilir”

“Köpekler 6 haftalık eğitimle corona virüs hastalarını yarım saniyede tespit edebilir”

İngiltere’de Medical Detection Dogs adlı kuruluş altı köpeği corona virüsü yarım saniyeden az bir sürede tespit edebilmesi için eğittiğini duyurdu. Hükümetle görüştüğünü bildiren kurum, eğer projeye onay alırsa eğitilen köpeklerin havalimanlarında Covid-19 hastalarını tespit etmek için kullanılacağını açıkladı.

İngiltere havaalanlarında konuşlandırılabilecekleri umuduyla yeni corona virüs (Covid-19) hastalarını  tespit etmek için köpekleri eğiten bir yardım kuruluşu, hükümetle görüşmelerde bulunduğunu ve projenin onay alacağından umutlu olduğunu açıkladı.

Kanser ve sıtmayı tespit etmek için eğitilmiş köpekleri bulunan Medical Detection Dogs (Medikal Tespit Köpekleri) isimli kurumun CEO’su Claire Guest, köpeklerinin hastalıkları bir saniyeden daha kısa sürede tespit edebildiğini söyledi.

Guest, özellikle koku alma duyusu çok gelişmiş olan İspanyol cockerleri ve melez bir ırk olan labradoodleların, karantina önlemleri gevşediğinde İngiltere’ye dışarıdan gelen insanları test etmek için kullanılabileceğini bildirdi.  

BBC’ye konuşan CEO, “Hükümetle görüşüyoruz, bunu destekleyeceklerinden ve bunda büyük bir değer göreceklerinden çok eminiz” açıklamasını yaptı.

Guest,  havaalanlarında köpeklerinin nasıl Covid-19 testi yapacağını ise şu şekilde açıkladı: “Corona virüse birkaç önce yakalan ya ateş ve öksürük gibi belirtileri olmayan insanlar havalimanlarına girüş yaptığında belirlenmesi kolay olmuyor. Ancak, bir köpek yarım saniyede kimin hasta olduğunu çözebilir. Havalimanındaki köpekler sırasıyla herkesi koklayacak ve hangisinin teste ihtiyacı olduğunu belirleyecek. Böylece, İngiltere’de virüsün daha fazla  yayılması önlenerek şüpheli kişiler doğrudan izolasyon bölgelerine gönderilecek.”

Medical Detection Dogs’un interner sitesinde, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu (LSHTM) ve Durham Üniversitesi’nin işbirliği ile Covid-19’u tespit etmek için eğitilen Norman, Digby, Storm, Star, Jsper ve Asher isimli 6 köpeğin olduğu belirtiildi.

Çalışmada, üç İspanyol cockerı, bir labrador, bir labradoodle ve bir labrador golden retrieverın bulunduğu ancak tüm eğitimin tamamlanması için 500 bin sterlin fon gerektiği açıklandı.

Guest, köpeklerin eğitiminin altı ile sekiz hafta içinde tamamlanabileceğini söyledi.