Mete Hatay’dan ‘ırkçılara’ kapak gibi tepki

Mete Hatay’dan ‘ırkçılara’ kapak gibi tepki

Araştırmacı-yazar Mete Hatay, sosyal medyadan Ada’da çalışma izni ile bulunanlara yönelik yapılan ‘ırkçı’ yaklaşımlara çok sert tepki gösterdi. İşte o paylaşım;

Son üç beş yıldır, devamlı bir şekilde yabancı iş gücünün maliyeti konuşulmaktadır. “Hastanelerimiz doldu,” “parayı kaçırıyorlar,” “bize maliyetleri çok.” Sanki bu insanlar adaya gelip de sadece bize maliyet olmaktan başka birşey yapmıyorlar.

Yapmayın arkadaşlar!!!!

Bu insanların yarattığı artı değer değil mi ekonomiyi ayakta tutan. Onların döktüğü terle dönmüyor mu turizm, inşaat, hizmet sektörü vesaire? Şu an 60 bin yabancı işçinin sigorta yatırımı olmasa, sigortalar batmaz mı? Hangi parayla ödeyeceğiz sigorta emeklilerinin maaşlarını?

Onların ihtiyat sandığı paraları değil mi şu fon haline getirdik diye övünüp ona buna teşvik olarak verdiğimiz? Bu insanların sigortaları sağlık için kesilmiyor mu? Daha üç dört yıl öncesine kadar memurlardan sağlık fonu bile kesilmiyordu.

Ama herkes sağlıktan yararlanıyordu. Yok efendim okullarımızı “onların” çocukları doldurmuş. Eğitim bakanlığı rakamları öyle demiyor ama. 12 bin TC vatandaşı çocuktan söz ediyorlar 50 binlik öğrenci nüfusu içinde ki bunun 5000’i subay astsubay çocuğu!!

Bir yaygaradır gidiyor, bu 60 bin işçi çarp asgari ücret dersek ne kadar para kazandıkları ortaya çıkar. Yeme içme, yatma paralarını çıkartın. Bu zavallıların memleketlerine ne kadar para gönderdikleri ortada. Esas bizim iş adamlarımızın mevduatlarının kaçta kaçının yurt dışında olduğuna bakınız sayın milletvekilleri, sömürülen bu zavallıların değil!!