Neler oluyor? Polis’te rüşvet operasyonu

GIYABINDA KARAR: Mahkeme emriyle önceki gün tutuklanan Ali Savaş Altan, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Altan, anjioya alındığı için dünkü tutukluluk duruşmasına götürülemedi. Mahkeme Altan aleyhine gıyabında 4 gün tutukluluk emri verdi

ARABA İDDİASI: Soruşturmayı yürüten Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, Altan’ın yurt dışına kaçan ve aranan şahıs ilan edilen Erkut Hafız’dan, dosyasının kapatılması karşılığında bir araba aldığını öne sürdü

YENİ TUTUKLAMALAR OLACAK: Soyalan, Altan’ın kapattığı birçok dosyanın yeniden açıldığını ve inceleme başlatıldığını belirtti. Birçok ismin tespit edildiğini ve tutuklanmaları için gerekli işlemlerin başlatıldığını ifade eden Soyalan, yeni tutuklamaların olacağını kaydetti

Devrim DEMİR-Havadis Gazetesi

Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yaptığı 2016-2017 yılları arasında el altından birçok dosyayı rüşvet karşılığında kapattığı iddiaları üzerine aleyhinde gizli soruşturma başlatılan Başmüfettiş Ali Savaş Altan’ın birçok dosyayı gizlice kapattığı gün ışığına çıktı.

Polis Genel Müdürlüğü emri başlatılan soruşturma Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan tarafından yürütüyor. Mahkeme emri ile önceki gün tutuklanan Ali Savaş Altan Demirhan Karakolu’nda tutuklu bulunduğu sırada rahatsızlanarak Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Müşahede altında tutulduğu Koroner Yoğun Bakım Servisi’nde yeniden rahatsızlandığı öğrenilen Altan, dün öğle saatlerinde anjiyo oldu.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılması beklenen zanlı Ali Savaş Altan’ın sağlığı ile ilgili doktor raporu dün Yargıç Cenkay İnan huzuruna sunuldu. Altan’ın avukatı Muhabbet Mevsimler mahkemede hazır bulunurken, tutukluluk duruşması zanlının gıyabında yapıldı.

Yargıç Cenkay İnan, zanlı Ali Savaş Altan’ın doktor raporunu göz önünde bulundurarak zanlının gıyabında 4 gün tutukluluk emri verdi.

Ali Savaş Altan

Anjiyoya alındı

Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, mahkemedeki ifadesinde zanlı Ali Savaş Altan’ın önceki gün tutuklanarak götürüldüğü Demirhan Karakolu’nda gece saatlerinde rahatsızlanarak Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını kaydetti.

Soyalan, zanlının Koroner Yoğun Bakım Servisi’nde tutulduğu esnada yeniden rahatsızlandığı ve öğle saatlerinde anjiyo için ameliyata alındığını söyledi.

Doktorundan alınan bilgide, zanlının müşahede altına tutulması gerektiğine dair rapor verildiğini ifade eden Soyalan, zanlının gıyabında tutuklama talebinde bulundu.

Aranan şahsın giriş engelini kaldırdı

Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan mahkemede verdiği ifadede, zanlı Ali Savaş Altan’ın “Resmi evrak sahteleme”, “Sahtelenmiş resmi evrakı tedavüle sürme” ve “Rüşvet”, suçlarından tutuklandığını anlattı.

Lefkoşa Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, 2 Nisan tarihinde Polis Genel Müdürlüğü tarafından alınan bir raporda, zanlı Altan aleyhinde 2016-2017 yılları arasında sorumlu olduğu Lefkoşa Adli Şube’de aleyhinde birçok iddia olduğunu ve soruşturma başlatıldığını söyledi.

Soyalan, yapılan bir soruşturmada KKTC’de işlediği suçlar nedeniyle 2009 yılında yurt dışına kaçan ve aranan şahıs ilan edilen Erkut Hafız isimli şahsın, zanlı Ali Savaş Altan ile sürekli irtibat halinde olduğu ve Hafız aleyhinde şikâyetçi olan şahıstan 10 bin Sterlin para ödenerek şikâyetinin geri çekildiğini tespit ettiklerini aktardı.

Soyalan, zanlının aranan şahıs olan Hafız’ın dosyasındaki ifadeleri değiştirerek dosyanın mahkemeye getirilmesini engellediğini ve dosyanın kapatılarak aranan şahsın ülkeye giriş engelini kaldırdığını ifade etti.

Araba karşılığı dosya kapattı iddiası

Yürütülen geniş çaplı soruşturmada aranan şahıs Erkut Hafız’ın zanlı Ali Savaş Altan için İngiltere’den araba getirttiğinin ve buna benzer bir suç tespit edilerek hepsinin büyük bir titizlikle araştırıldığını kaydeden Soyalan, Hafız’ın polise verdiği ifade doğrultusunda soruşturmanın başlatıldığını kaydetti.

Soyalan, Erkut Hafız’ın poliste gerçekleri anlatması üzerine, zanlı Ali Savaş Altan’ın kendisine araba karşılığında ülkeye giriş engelini kaldırdığını ve dosyayı kapattığını itiraf etmesi üzerine gerçeklerin gün yüzüne çıktığını söyledi.

Birçok dosya polis merceğinde

Polis Müdür Yardımcısı Ahmet Soyalan, zanlı aleyhinde birçok dosya ile ilgili ciddi iddialar olduğunu son 9 yılın dosyalarının tek tek inceleneceğini birçok polis memurunun soruşturulacağını kaydetti.

Soyalan, zanlının tutuklanmasının ardından birçok ismin de tespit edildiğini ve tutuklanmaları için gerekli işlemlerin başlatıldığını ifade etti.

Soruşturmanın çok gizli yürütüldüğünü ve geniş kapsamlı sürdüğünü kaydeden Soyalan, birçok dosyanın ortaya çıktığını kaydetti.

Yeni tutuklamalar olacak

Havadis’in edindiği bilgide, zanlı Ali Savaş Altan’ın tutuklanmasının ardından kapatılan birçok dosya yeniden mercek altına alınırken, polis Altan’la birlikte hareket eden ve suça karışan birçok isme ulaştı. Özel ekibin gizli yürüttüğü soruşturmada, aralarında tanınmış iş insanlarının da olduğu birçok kişinin tutuklanabileceği öne sürüldü.

Benzer Haberler