UBP’de Başkanlık yarışı hızlı başladı, Sunat Atun da aday

UBP’de Başkanlık yarışı hızlı başladı, Sunat Atun da aday

Ana muhalefet Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) en geç Kasım ayında yapılması gereken olağan kurultayı öncesinde genel başkanlığa aday olan milletvekili sayısı 6’ye yükseldi.
Şimdiki Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’ün yanı sıra Dr.Faiz Sucuoğlu, Ersin Tatar ve Hasan Taçoy’dan sonra Ekonomi eski Bakanı Sunat Atun da dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada aday olduğunu bildirdi.
Girne milletvekili Ünal Üstel’in de, basın bürosu kurarak bildiri dağıtımına başlaması ‘adaylık sinyali’ olarak kabul edildi. Bu durumda UBP’de 6 milletvekilinin genel başkanlık için yarışması bekleniyor.

Atun’un uzun açıklaması
Sunat Atun, dün sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:
“Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere, partimiz Ulusal Birlik Partisi’nin yakın bir zamanda olağan kurultayı yapılacaktır. Ülkeme ve Partime yıllardır çeşitli kademelerde hizmet eden bir siyasetçi olarak, bu süreç beni de çok yakından ilgilendirmektedir. Uzun zamandır siyasetin içerisindeyim. Yaklaşık üç dönemdir milletvekili olarak seçildiğim Partim UBP içerisinde MYK üyeliği, Genel Sekreterlik ve İlçe başkanlığı gibi bir çok görevde bulundum. UBP hükümetlerinde toplamda 7 yıla yakın Ekonomi ve Eneri, Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görevler aldım. Zaman ve mekan gözetmeden ülkemiz için çok yoğun çalışmalarımız oldu. Her daim vatandaşımızla iç içe olmaya büyük bir gayret sarf ettim.
Herhangi bir konuda görev almak, sorumluluğunu taşıyabilmeyi, planlı çalışmayı ve vizyon geliştirmeyi gerektirir. Kendimi sorgulamak, objektif olarak “Ben bu görevi hangi noktada devraldım, neyi hedefledim ve hangi noktada devrediyorum?” sorusunun cevabını dürüstçe vermeyi gerektirir. Siyaset bir hizmet yarışıdır. Önemli olan görev yaptığınız sürece vatandaşın problemlerini çözebilmek, büyük ölçekte ise ülkenizi bulunduğu konumdan daha iyi bir konuma taşıyabilmeyi planlamaktır.

Öncelikli hedef; yatırım, kalkınma ve üretim…
Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevini yürüttüğüm yıllar boyunca en büyük hedefim ülkemizde sürdürülebilir, kendi ayakları üzerinde durabilen, üretime, yatırımlara, kalkınmaya, dış gelir artışına, inovasyona ve girişimciliğe dayalı bir ekonomi modelini hayata geçirmek oldu. Bu süre zarfında birçok ilkleri hayata geçirdik. Hem kamu hem de özel sektör alanlarında önemli yatırımları hayata geçirdik. Her şeyden önce şunu biliyorduk ki güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığı, önce istikrarlı bir ekonomik yapı demekti. İçinden yetiştiğimiz Ulusal Birlik Partisi geleneği bize topraklarımıza dört elle sarılmayı, ve devletimizi yüceltmek için çalışmayı öğretmiştir.

Kıbrıs Türk Halkı’nın bölgede Anavatan Türkiye ile birlikte yakın ve samimi bir işbirliği içinde daha da güçlenmesi, söz sahibi olabilmesi için gece gündüz çalıştık. Özellikle Doğu Akdeniz enerji politikalarımızı Su, Doğal Gaz ve Elektrik alanlarında güçlü bir şekilde belirledik. Bu alanda halkımızın topraklarımızdaki haklarını gasp etmeye çalışanlara Anavatanımızla birlikte çok net mesajlar verdik.
Geldiğimiz noktada ülkemiz bugün özellikle güçlenen sektörleriyle artık çok çeşitli ve yeni dinamiklere sahip bir konuma gelmiştir.

UBP icraat partisidir
Ulusal Birlik Partisi bu ülkedeki en örgütlü siyasi parti olarak yılların devlet yönetimi deneyimi ile kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ileriye taşıyacak olan temel güçtür. Bu hedefi yerine getirebilmek adına partimizin de kendini yenilemesi, ülkenin ve halkımızın yeni ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir yapıya ve vizyona sahip olması gerekmektedir. Ulusal Birlik Partisi bu ülkenin icraat partisidir. Hedefi her zaman görev başında olmaktır. Diğer siyasi partiler için tek başına iktidara gelmek çoğu zaman bir hayalken, Ulusal Birlik Partisi için bu siyasi bir gelenektir.
Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda, yukarıda da izah ettiğim gerçekler ışığında, halkıma ve partime daha iyi hizmet edebilmek adına yakın zamanda gerçekleşecek Ulusal Birlik Partisi Kurultayı’nda, Genel Başkanlığa Aday olduğumu Allah’ın izniyle buradan tüm kamuoyuna açıkça beyan etmek isterim. Birlikte yürüyecek çok yolumuz vardır. Hep birlikte önce daha da güçlü, daha çok çalışan bir Ulusal Birlik Partisi tesis edeceğiz. Devamında hep birlikte Ulusal Birlik Partisi’ni tek başına iktidara getireceğiz. Ülkemizin ve halkımızın ihtiyacı olan yüksek refah seviyesini, yatırımlarla, desteklerle hem kamu hem özel sektör alanlarındaki ilerlemelerle hayata geçireceğiz. Adaylık sürecimizin şimdiden hem partimize hem de ülkemize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım.

Suna ERDEN-Diyalog Gazetesi

Benzer Haberler