Önemli görüşmede neler konuşuldu

Önemli görüşmede neler konuşuldu

RUM MEDYASI ÇEVİRİ

GKRY lideri Nikos Hristodulidis bugün öğleden sonra (Kıbrıs saati ile) New York’ta BM Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının, Guterres’in üçlü görüşme çağrısına yanıt vermediğini söyledi.

15 dakika süren görüşmenin ardından Nikos Hristodulidis, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Antonio Guterres’in temsilci atanması ve üçlü görüşmenin gerçekleşmesi gerektiği konusunda tamamen aynı çizgide olduklarını kaydetti.

Hristodulidis, Antonio Guterres’in yarın Türkiye Dışişleri Bakanı ve Ersin Tatar ile görüşmesini beklediğini ve durumun değişmesi halinde, üçlü bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu kaydetti.

Hristodulidis “BM Genel Sekreteri görüşmelerin yeniden başlatılması perspektifini araştırmak üzere bir kişinin atanması gerektiğini teslim ediyor” dedi.

Hristodulidis aynı zamanda Antonio Guterres’e, Kıbrıs Rum tarafının böyle bir kişinin atanmasının duyurulmasına götürecek üçlü bir görüşme yapılmasına hazır olduğunu yineledi.

Hristdulidis, BM Genel Sekreteri’nin çabalarının devam ettiğini belirterek, AB’nin güçlü üye ülkelerinin temsilcilerinin Antonio Guterres ile görüşmelerinde, Kıbrıs konusunu gündeme getirmelerinin ve Türkiye-AB ilişkilerinin iyileştirilmesiyle doğrudan bağlantılı olan görüşmelerin yeniden başlaması gerektiğini vurgulamalarının özel bir önem taşıdığını ifade etti.

Hriistodulidis “Genel Sekreterin niyetleri konusunda beni bilgilendirmesinden memnuniyet duyuyorum. Ne yazık ki şu ana kadar bir sonuç yok, karşı taraftan bir yanıt gelmedi” dedi.

Hristodulidis, Türkiye Cumhurbaşkanı ile bir görüşme yapılmadığı için Genel Sekreter’in yarın Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüşeceğini belirtti.

Nikos Hristodulidis “Genel Kurul çerçevesinde tüm temaslar tamamlandıktan sonra, Kıbrıs Türk Toplumu lideriyle de görüşecek ve müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin perspektifleri araştıracak bir kişinin atanmasının da duyurulmasına yol açacak böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek üzere yarın dahi burada olduğumuzu bir kez daha ifade ettim” dedi.

Hristodulidis ayrıca Genel Sekreterin kendisine ilettiği ve özel önem atfettiği başka bir hususa da dikkat çekti: “AB Üye Devletlerinin, BM Genel Sekreteri ile yapılan toplantı sırasında, güçlü AB Üye Devletlerinin Kıbrıs sorununu ve müzakerelerin yeniden başlaması gerektiğini gündeme getirmiş olmaları gösterdiğimiz çabalar açısından önemlidir. Bu, Türkiye-AB meselelerine ilişkin olası olumlu gelişmelerle doğrudan bağlantılıdır. Dolayısıyla şu ana kadar buradayız ve görmeyi bekliyoruz” dedi.

Guterres’in üçlü bir görüşme yapma niyeti olup olmadığı ve yarın Ersin Tatar’ı üçlü görüşmeye davet edip etmeyeceği sorusuna Hristodulidis, böyle bir daveti hali hazırda yaptığını söyledi.

Hristodulidis “Cevap olumsuzdu ve yarın size bahsettiğim görüşme yapılacak, Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüşme ondan önce olacak, çünkü ne yazık ki Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleşmedi. Ve ben yarın bizzat Genel Sekreterin böyle bir görüşmeye katılmamıza karar vermesi halinde, buna her an hazır olduğumuzu belirttim” dedi.

Bir başka soruya cevaben Hristodulidis, Genel Sekreterin de bir temsilcinin atanması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Nikos Hristodulidis “bizzat Güvenlik Konseyi de bunun için çağrıda bulunuyor. Ancak kendisi de böyle bir kişinin atanması gerektiğini düşünüyor” dedi.

Genel Sekreterin bu konuda herhangi bir adım atıp atmayacağı sorusuna Hristodulidis “Yarın sözünü ettiğim görüşmeleri gerçekleştirecek. Çabaları da devam ediyor. Bence sadece bizim pozisyonumuz değil, aynı zamanda hem üçlü ortak görüşme açısından, hem bir kişinin atanması açısından, BM Genel Sekreteri’nin ayrıca bu hafta yaptıkları görüşmelerde Kıbrıs konusunu gündeme getiren güçlü AB üyesi ülkelerin pozisyonu da önemlidir. Dolayısıyla yarınki görüşmeyi bekliyoruz ve burada olacağız” dedi.

Görüşme sırasında Hristodulidis’e  BM binasında GKRY Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, GKRY Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Menelaos Menelaou, Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Andreas Hacıhrisanthu ve meslek memurları eşlik etti.

Benzer Haberler